Otizm spektrum bozukluğu tanılı ve normal gelişim gösteren 2-18 yaş arası çocukların ebeveynlerinin belirsizliğe tahammülsüzlük, stres düzeyleri ile yaşam doyumu ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationships between intolerance of uncertainty, stress levels and life satisfaction of parents of children aged 2-18 years with a diagnosis of autism spectrum disorder and normal development
- Tez No: 834682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada 2-18 yaş arası Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların ebeveynlerinin ve normal gelişim gösteren (NGG) çocukların ebeveynlerinin belirsizliğe tahammülsüzlük, stres düzeyleri ile yaşam doyumlarının arasındaki ilişkinin kontrollü bir çalışma olarak incelenmesi hedeflenmiştir. OSB 'li çocuğa sahip ebeveynlerin normal gelişim gösteren çocuklara sahip ebeveynlere göre daha yüksek düzeyde belirsizliğe tahammülsüzlük gösterdikleri, stres düzeylerinin daha fazla olduğu ve yaşam doyumlarının daha düşük olarak bulunacağı öngörülmüştür. Araştırmaya 70 OSB'li çocuğa sahip ebeveyn ile 93 NGG çocuğa sahip ebeveyn gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12), Anne Baba Stres Ölçeği (ABSÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) uygulanmıştır. Çalışmamızda OSB' li ve NGG'li çocuğa sahip ebeveynler değerlendirildiğinde; OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin stres düzeyleri ile yaşam doyumları, NGG çocukların ebeveynlerine oranla daha yüksek bulunmuştur. Bununla beraber belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasında istatistiksel anlamda anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between intolerance of uncertainty, stress levels and life satisfaction of parents of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) between the ages of 2-18 and parents of children with normal development (ND) as a controlled study. It was predicted that parents with children with ASD would have higher levels of intolerance to uncertainty, higher stress levels, and lower life satisfaction than parents with children with normal development. 70 parents with children with ASD and 93 parents with children with ND voluntarily participated in the study. Intolerance of Uncertainty Scale, Parental Stress Scale and Life Satisfaction Scale were administered to the participants. When the parents of children with ASD and ND were evaluated in our study; Stress levels and life satisfaction of parents of children with ASD were found to be higher than parents of children with ND. However, there was no statistically significant difference between the levels of intolerance to uncertainty.