Ergenlerde sosyal onay ihtiyacı, risk alma davranışları, depresyon ve akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exploring the relationship between social approvalneed, risk-taking behaviors, depression, and peer relationships in adolescents
  1. Tez No: 834683
  2. Yazar: RUMEYSA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde sosyal onay ihtiyacı, risk alma davranışları, depresyon ve akran ilişkileri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 12-17 yaş arasında yer alan toplam 620 ergen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler ise SPSS 25 programı kullanılarak nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların orta düzeyde sosyal onay ihtiyacına sahip oldukları ve depresyon yaşadıkları, ortanın üzerinde bir düzeyde birliktelik, yardımseverlik, koruma ve yakınlık içeren akran ilişkilerine sahip oldukları, ancak oldukça düşük düzeyde risk alma davranışı sergiledikleri tespit edilmiştir. Depresyon ile hem sosyal onay ihtiyacı hem risk alma davranışları arasında zayıf düzeyde pozitif yönde ancak anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca akran ilişkileri ve risk alma davranışları arasındaki zayıf düzeyde negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bunlara ek olarak, kadınların depresyon düzeyleri erkeklerden küçük düzeyde, erkeklerin ise risk alma davranışları kadınlardan orta düzeyde olmak üzere anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Doğum sırasında ilk sırada olan ergenlerin depresyon düzeyleri sonraki sıralarda olanlardan küçük düzeyde farklılık oluşturacak ölçüde ancak anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca risk alma davranışları ve sınıf düzeyi arasındaki ilişki zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the connections among social approval need, risk-taking behaviors, depression, and peer relationships in adolescents. The research follows a correlational survey model. The sample for this study consists of a total of 620 adolescents aged between 12 and 17. Data was collected through questionnaire method. The gathered data was analyzed using quantitative analysis methods with the SPSS 25 software. The findings of the research revealed that the participants exhibited a moderate level of social approval need and experienced depression. They had peer relationships characterized by above-average levels of togetherness, helpfulness, protection, and closeness. However, their level of risk-taking behavior was found to be low. Weak but significant positive correlations were observed between depression and both social approval need and risk-taking behaviors. Additionally, a weak but significant negative correlation was found between peer relationships and risk-taking behaviors. Furthermore, the research indicated that females exhibited lower levels of depression compared to males, while males demonstrated significantly higher levels of risk-taking behaviors compared to females. First-born adolescents displayed slightly higher levels of depression compared to those born later, a difference that was statistically significant. Moreover, there was a weak but significant positive correlation between risk-taking behaviors and grade level.