A study on measurement and proximate causes of poverty: The case of Türkiye
Yoksulluk ölçümleri ve yoksulluğun potansiyel nedenleri üzerine bir çalışma: Türkiye örneği
  1. Tez No: 834698
  2. Yazar: GİZEM ACET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ERİŞ DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yoksulluk yüzyıllardır dünya genelinde en önemli ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlardan biridir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki yoksulluğu mümkün oldukça doğru bir şekilde ölçmek ve ardından yoksulluğun potansiyel nedenlerini ortaya çıkarmaktır. İkinci bölümde 2010-2021 dönemi için beş farklı yöntemle yoksulluk ölçümleri yapılmış ve bu ölçümler karşılaştırılarak hangi yoksulluk tanımının ülkedeki yoksulluğu daha doğru şekilde ölçtüğü bulunmaya çalışılmıştır. Sonuçlara göre, yoksulluk oranları dönem genelinde düşme eğiliminde olmasına rağmen son yıllarda bu eğilim tersine dönmüştür. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri yöntem fark etmeksizin tüm ölçümlerde en yoksul bölgeler olarak bulunmuştur. Eğitim, sağlık, oturulan evin koşulları, maddi yoksunluk ve sosyal dışlanma boyutlarından oluşan çok boyutlu yoksulluk, gerek iki ekstrem grubun ortasında seyretmesi gerekse yoksulluğun parasal ve parasal olmayan yanlarını bir arada ele alması nedeniyle en iyi ölçüm olarak önerilmiştir. Daha sonra, çok boyutlu yoksulluğun potansiyel nedenleri hem mikroekonometrik tekniklerle hem de bölgesel panel veri analizi ile irdelenmiştir. Üçüncü bölümde uygulanan mikroekonometrik analizlerde, geniş aileler, ileri yaşta bir hanehalkı reisine sahip olan haneler, gayrimenkul veya menkul kıymet geliri olmayanlar, daha az sayıda çalışana sahip haneler, çok çocuklu haneler ve hanehalkı reisi kadın olan hanelerin yoksulluk riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Dördüncü bölümde Bayesci Model Ortalaması yöntemiyle çok boyutlu yoksulluğu etkileyen bölgesel faktörler irdelenmiş ve kişi başına düşen GSYİH, işsizlik oranı, eğitimin kalitesi, erken yaşta annelik oranı, sosyal yardımlar ve gelir eşitsizliği gibi faktörlerin çok boyutlu yoksulluğu açıklamada önemli bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak bölgeler PS yakınsama kulüpleri yaklaşımı ile kulüplere ayrılmış ve aynı analiz bu kulüpler için ayrı ayrı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty has been one of the foremost economic, social, and political challenges worldwide for centuries. This study aims to measure poverty in Türkiye as precisely as possible, and then reveal potential reasons for poverty. Chapter two estimates poverty in the country for the 2010-2021 period by applying five different approaches and compares these measures to unearth which poverty concept can more accurately capture the actual poverty in the country. Findings reveal that while poverty rates had a decreasing tendency, they have started to rise recently. South-eastern and Eastern Anatolia have the highest poverty rates no matter which methodology is applied. Finally, multidimensional poverty -comprised of education, health, housing conditions, material deprivation, and social exclusion- is proposed as the measurement that reflects actual poverty best. Chapter three investigates the link between household characteristics and multidimensional poverty and concludes that vulnerable households to multidimensional poverty are extended families, those who have an old household head, do not have income from real estate or securities, have fewer earners, have more children, and have a female household head. Chapter four seeks for regional factors explaining multidimensional poverty through the Bayesian Model Averaging approach, and finds that GDP per capita from industry, services, and agriculture sectors, unemployment rate, quality of education, early motherhood rate, social assistance, and income inequality are major factors explaining multidimensional poverty. Lastly, considering the heterogeneity within the country, regions are clustered into three poverty convergence clubs through the PS approach, and the same analyses are separately conducted for these clubs.