Maternal depresyonun sıçan yavrularında hipotalamik nöroinflamasyon gelişimine etkisi
The effect of maternal depression on the development of hypothalamic neuroinflammation in rat pups
- Tez No: 834700
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gebelik sırasında ve doğumdan sonra gelişen maternal depresyon önemli bir halk sağlığı problemi olarak tanımlanmaktadır. Maternal depresyon hem annenin hem de yavrunun sağlığı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Gebelik sürecinde gelişen depresyon ve tedavisinin epigenetik olarak yavruyu etkilediği bilinmektedir. Majör Depresif Bozukluğun etiyolojisi son derece karışıktır ve tam olarak aydınlatılamamıştır. Nöroinflamasyon, depresyon etiyolojisinde yaygın olarak kabul edilen bir hipotez olarak değerlendirilmektedir. Bu tez projesinde deneysel maternal depresyon modeli oluşturulan sıçanların birinci kuşak yavrularda nöroinflamasyonla ilişkili kinürenin yolağı metabolitlerinin hipotalamik gen ifadesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gebe sıçanlara kronik hafif stres modeli (KHS) ve antidepresan tedavisi kapsamında kontrol (K), sertralin (S), depresyon (D) ve depresyon+sertralin (D+S) grupları oluşturularak postnatal 1., 30. ve 150. günlerde yavrularının hipotalamus dokuları alınmıştır. Hipotalamus dokularında total RNA izolasyosyon sonrası, cDNA sentezi gerçekleştirilmiştir. Kinürenin yolağı, pro- ve antiinflamatuar sitokin genlerinin (IDO1, HAAO, AADAT, KMO, IL1β, IL6, TNFα, TGFβ ve IL10) mRNA düzeyinde ifadeleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPZR) analizi ile belirlenmiştir. Yenidoğan (1. gün) sıçanlarda depresyon grubunda artmış olan HAAO ifadesi D+S grubunda anlamlı oranda baskılanmıştır. Sertralin uygulamasının IL6 ifadesini K ve D+S gruplarına göre artırdığı gözlenmiştir. Diğer genlerde ekspresyon düzeyleri değişmemiştir. Ergen (30. gün) sıçanlarda KMO ve TNFα genlerinin depresyonda ifadeleri artmıştır. Antiinflamatuar TGFβ geninin ifadesi depresyonda azalmıştır. Sertralin uygulaması ile TGFβ ve IL10 ekspresyon seviyesinde artış gözlenmiştir. Erişkin (150. gün) sıçanlarda depresyon grubunda artmış olan KMO, HAO ve IL6 ifadesi sertralin uygulaması ile baskılanmıştır. Bulgular, maternal depresyonun kinürenin ve sitokin genlerinin ekspreyonunu değiştirdiğini göstermiştir. Sonuçlar gebelikte yaşanan depresyonun inflamatuar mekanizmalar ile yeni nesil yavruları etkilediğini göstermiştir. Bu sonuçlar yavruların ileride yaşayabileceği psikopatolojik durumla ilişkisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Maternal depression that develops during pregnancy and after delivery is defined as an important public health problem. Maternal depression negatively affects the health and quality of life of both the mother and the offspring. The etiology of major depressive disorder is extremely complex and not fully elucidated. Neuroinflammation is considered as a widely accepted hypothesis in the etiology of depression. In this thesis project, it was aimed to evaluate the effects of neuroinflammation-related kynurenine pathway metabolites on hypothalamic gene expression in first generation offspring of rats with experimental maternal depression model. A chronic mild stress model (CHS) was applied on pregnant rats. The hypothalamus tissues of the offspring of the control (C), sertraline (S), depression (D) and depression+sertraline (D+S) group pregnant rats on postnatal 1, 30 and 150 days were taken. After total RNA isolation, cDNA synthesis was performed. The expression levels of kynurenine pathway, pro- and anti-inflammatory cytokine genes (IDO1, HAAO, AADAT, KMO, IL1β, IL6, TNFα, TGFβ and IL10) at the mRNA level was determined by quantitative real-time polymerase chain reaction (qPCR) analysis. In newborn (day 1) rats, the increased HAAO expression in the depression group was significantly suppressed in the D+S group. It was observed that sertraline application increased IL6 expression compared to C and C+S groups. Expression levels in other genes were not changed. At the day of 30, the expression of KMO ve TNFα gene expression was increased in the depression group. The expression of the anti-inflammatory TGFβ gene was decreased in depression group. An increase in TGFβ and IL10 expression levels was observed with sertraline administration. In adult (day 150) rats, the increased expression of KMO, HAO and IL6 in the depression group was suppressed by sertraline administration. Findings showed that maternal depression alters the expression of kynurenine and cytokine genes. These results support its relationship with the psychopathological condition that the offspring may experience in the future.