Muhasebe sisteminden elde edilen bilgilerin üretim ve fiyatlandırma kararlarında kullanımı ve Hişet İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş.'de bir uygulama
Using accounting information system in production and pricing decisions making and an application at Hişet inc
- Tez No: 136987
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET İşletmenin çeşitli kademelerinde yer alan yöneticiler üstlendikleri fonksiyonlara göre dönem içerisinde irili ufaklı kararlar almaktadırlar. Bu kararlar işletmenin güncel sorunları içerisinde herhangi bir analiz yapılmasını veya verilerin çok ayrıntılı olarak değerlendirilmesini gerektirmeyecek kadar küçük ve önemsiz olabilir. Bunun yanında, tümüyle dönemsel raporlara dayanan daha önemli rutin kararlar olabileceği gibi, işletmenin fınansal durumunu oldukça etkileyebilecek, muhasebe verilerine dayalı rutin olmayan kararlarda olabilir. Rekabetin çok büyük boyutlara ulaşması, çeşitli işletme kararlarının alınmasında daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir. Bu koşullar altında, işletme kararlarının alınmasında muhasebe bilgilerinin önemi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Özellikle, bazı kararların alınmasında iyi seçilmemiş muhasebe bilgileri ve karar almaya uygun olmayan bir muhasebe bilgi sistemi yanlış kararların alınmasına sebep olabilir ve işletmeyi büyük zararlara uğratabilir. Bu çalışmanın seçilme amacını, üretim ve fiyatlandırma kararlarında, doğru ve güvenilir bilgilere duyulan ihtiyaç oluşturmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında muhasebe sisteminden elde edilen bilgilerin üretim ve fiyatlandırma kararlarında etkin bir şekilde kullanımı incelenmeye çalışılmıştır Çalışmanın uygulama bölümünde ise Hişet A.Ş.'nin fiyatlandırma kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The administrators who have different positions in business administratings, reach at numerous decisions may be so unimportant that they don't require to analyse the current problems of the business administrating or to evaluate the data elaborately. Besides, they can be vital routine decisions that based on accountancy data which effect the financial situtation of the business administrating extremely. The extreme dimensions which competition has reached, requires being more careful to take different decisions of the business administrating. Under those circumstances, the importance of accountancy knowledge in taking decisions of the business administrating appears immediately. Especially, the mischosen accountancy knowledge in taking some decisions and an accountancy knowledge system which is inappropriate to take decisions may cause wrong decisions and damage the business administrating seriously. The need of correct and reliable knowledge in production and to go up in price forms the aim of this study and that is why it was chosen. In the theorical part of this study, it is tried to be evaluated the effective use of the knowledge got from accountancy system in production and to go up in price. In the practical part, the to go up in price decisions of Hişet A.Ş. been taken part in.