5 ton kapasiteli çekiçli yem kırma tesisinin enerji karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of the energy characteristics of a 5 T/H capacity hammer mill
- Tez No: 83473
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 5 TON/H KAPASİTELİ ÇEKİÇLİ YEM KIRMA TESİSİNİN ENERJİ KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ İlker ERESEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Musa AYIK 1999, Sayfa 36 Jüri : Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Doç. Dr. Metin GÜNER Çalışmada A.Ü. Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliğindeki çekiçli yem kırma değirmeni kullanılmıştır. Materyal olarak buğday, arpa, mısır ve soya seçilmiş ve değirmende 4, 6 ve 8mm elek delik çaplı üç farklı elek ile denemeler yürütülmüştür. Denemelerde materyallerin sıcaklık ve nem değişimi ile granül dağılımı ölçülmüştür. Ayrıca değirmenin iş kapasitesi, çekiç çevre hızı, güç tüketimi, enerji tüketimi, özgül güç ve özgül enerji gereksinmeleri belirlenerek enerji tutumu yönünden irdelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çekiçli değirmen, güç, enerji, özgül güç, özgül enerji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE ENERGY CHARACTERISTICS OF A 5 T/H CAPACITY HAMMER MILL İlker ERESEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof.Dr. Musa AYIK 1999, Page: 36 Jury : Prof.Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Assoc. Prof. Dr. Metin GÜNER In this study, a hammer mill which was available in Kenan EVREN Practising and Research Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara. Wheat, barley, maize and soybean were sellected as the material in hammer mill and the trials were carried out using three different screen that have the hales of 4, 6, 8 mm. In trials, the variation ofheat and moisture of the materials and particular size were measured. In addition, working capacity, hammer velocity, power and energy consumption and the requirements of specific power and specific energt were determined and analysed in terms of energy saving. KEY WORDS : Hammer mill, power, energy, specific power, specific energy