Ormanlarda zararlı bazı böceklerin popülasyon değişimi üzerinde doğal düşmanlarının etkisi
The Effects of natural enemies on the population changes of some forest insects
- Tez No: 83474
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ UĞUR, PROF. DR. BİRSEN ÖNALP, PROF. DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORMANLARDA ZARARLI BAZI BÖCEKLERİN POPULASYON DEĞİŞİMİ ÜZERİNDE DOĞAL DÜŞMANLARIN ETKİSİ Mukaddes ERGÜRER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Avni UĞUR 1999, Sayfa : 63 Jüri : Prof. Dr. Avni UĞUR : Prof. Dr. Birsen ÖNALP : Prof. Dr. Neşet KILINÇER Bu çalışmada, orman zararlısı bazı böceklerin populasyon değişimi üzerinde doğal düşmanların etkileri literatür taraması yapılarak araştırılmıştır. Elde edilen bilgilere dayanılarak, doğal düşmanların, bu zararlılara karşı uygulanacak biyolojik mücadele kullanılabilirlikleri ve Dünya'da ve Türkiye'deki biyolojik mücadele çalışmaları araştırılmıştır. Çalışma sonucunda görülmüştür ki, ormanlarda zararlı böceklerin populasyon değişimi üzerinde tüm doğal düşmanların (parazitoitler, predatörler, akarlar,bakteriler, virüsler, funguslar, nematodlar, protozoa, memeliler, kuşlar) belli oranlarda etkisi vardır. Özellikle parazitoitler, predatörler, virüsler ve bakteriler, populasyon değişiminde daha etkili olmaktadırlar. Biyolojik mücadele çalışmalarında en çok kullanılan doğal düşman parazitoitler olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Orman zararlısı böcekler, populasyon değişimi, biyolojik mücadele, parazitoitler, predatörler, akarlar, bakteriler, funguslar, virüsler, nematodlar, protozoa, memeliler, kuşlar.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF NATURAL ENEMIES ON THE POPULATION CHANGES OF SOME FOREST INSECTS Mukaddes ERGÜRER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Avni U?UR 1999, Page : 63 Jury : Prof. Dr. Avni U?UR : Prof. Dr. Birsen ÖNALP : Prof. Dr. Neşet KILINÇER In this study, the effects of natural enemies on the population changes of the forest insects were studied by searching many different literature. According to the data collected, the usefulness of the natural enemies in the biological control against forest insects and the biological control studies in Turkey and in the world were searched. As a result of the study it became clear that all of the natural enemies (parasitoids, predators, acarina, bacteria, viruses, fungi, nematodes, protozoa, birds, mammals) had effects at certain rates on the population changes of the forest insects. Particularly, parasitoids, predators, viruses and bacteria are more effective on the population changes. It is obvious that the most useful natural enemies were parasitoids in the biological control. KEY WORDS : Forest insects, population changes, biological control, parasitoids, predators, acarina, bacteria, viruses, fungi, nematodes, protozoa, mammals, birds.