Ortaokul 7. sınıf oran konusunun öğretiminde STEAM yaklaşımının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the STEAM approach in teaching the secondary school 7th grade ratio subject
  1. Tez No: 834733
  2. Yazar: ZERRİN ÇORBACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞÜKRÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı oran konusu bağlamında 5E metodu ile STEAM eğitimine uygun olarak tasarlanan etkinliklerin öğrencilerinin matematik başarılarına ve STEAM eğitim yaklaşımına yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Günümüzde yaşanan hızlı teknolojik değişimler ve yaşanan gelişmeler bireylerde ihtiyaç duyulan özelikleri doğrudan etkilemektedir. Çağımızda esneklik, problem çözme, teknoloji okuryazarlığı, etkili iletişim gibi 21. yy becerileri oldukça önem kazanmakta olup bu becerilerin yetiştirilen bireylere kazandırılması eğitim öğretimde önemli bir hedef olarak görülmektedir. Bu durum eğitimde yeni yaklaşım ve uygulamaların uygulanmasını zorunlu hale getirmektedir. Son dönemlerde STEM (fen, matematik, teknoloji ve bilim) uygulamaları eğitimciler tarafından oldukça benimsenmektedir. Bu uygulamaların öğrencilerin bireysel öğrenmelerinde etkin olduğu düşünülerek aktif öğrenmenin gerçekleşmesi ve anlamlı öğrenmede oldukça etkili olduğu yapılan çalışmalarda ifade edilmektedir. Bununla birlikte sanatın öğrencilerin yenilikçi düşünebilme, farklı bakış açıları kazanabilme, yenilikçi ve tasarıma açık olma gibi becerilere sahip olabilmeleri için gerekli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada karma araştırma deseni kullanılacak olup 2022 2023 eğitim öğretim yılında Karabük' te bir ortaokulda 7. sınıfta eğitim gören yaklaşık 50 öğrenci ile gerçekleştirilecektir. Çalışmada kullanılacak ölçme araçları Matematik Başarı Testi, Çevik ve Ata (2019) tarafından geliştirilen STEAM Tutum Ölçeği ve Görüşme Formudur. Etkinlikler deney grubu öğrencilerine 5 hafta boyunca uygulanacaktır. Çalışmadan elde edilen veriler istatistiksel bir paket program ile analiz edilecektir. Elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemi incelenmiştir. Böylece STEAM etkinliklerinin deney ve kontrol grubu üzerinde anlamlı bir oluşturup oluşturmadığı tespit edilecektir. Araştırmadan elde edilen bulgular istatistiksel bir paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Buna göre uygulamanın sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin matematik başarıları arasında deney grubunun lehine olacak şekilde pozitif yönde anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ancak grupların STEAM eğitimine yönelik tutumları arasında anlamlı sayılabilecek bir fark oluşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the activities and learning environments designed in accordance with STEAM education with the 5E method in the context of the ratio issue on the students' mathematics achievement and their attitudes towards the STEAM education approach. The rapid technological changes and developments experienced today directly affect the characteristics needed in individuals. In our age, 21st century skills such as flexibility, problem solving, technology literacy and effective communication are gaining importance, and it is seen as an important goal in education to bring these skills to the grown individuals. This situation necessitates the implementation of new approaches and practices in education. Recently, STEM (science, mathematics, technology and science) applications have been adopted by educators. Considering that these practices are effective in the individual learning of students, it is stated in the studies that they are very effective in the realization of active learning and meaningful learning. However, it is thought that art is necessary for students to have skills such as innovative thinking, gaining different perspectives, being innovative and open to design. Mixed research design will be used in the research and it will be carried out with approximately 50 students studying in the 7th grade in a secondary school in Karabük in the 2022 2023 academic year. The measurement tools to be used in the study are the Mathematics Achievement Test, the STEAM Attitude Scale developed by Çevik and Ata (2019), and the Interview Form. The activities will be applied to the experimental group students for 5 weeks. The data obtained from the study will be analyzed with a statistical package program. The qualitative data obtained is a descriptive analysis method. Thus, it will be determined whether STEAM activities have a meaningful effect on the experimental and control groups. The findings obtained from the research were analyzed using the statistical package program. Accordingly, as a result of the application, it was determined that there was a positive significant difference between the mathematics achievements of the experimental and control group students in favor of the experimental group. However, it was concluded that there was no significant difference between the attitudes of the groups towards STEAM education.