Minimal invaziv abdominal cerrahilerde laparoskopik koruyucu örtü mekanizması kullanımı
Usage of laparoscopic protective cover mechanism in minimal invasive abdominal surgery
- Tez No: 834737
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç:Minimal invaziv cerrahilerde kontaminasyonu önlemek için tasarlanan laparoskopik koruyucu örtü mekanizmasının kullanılışını ve avantajlarını ortaya koymaktır. Gereç-Yöntem:Laparoskopik koruyucu örtü, dairesel şeffaf poliüretran maddenin etrafından cerrahi ipliğin geçilmesiyle oluşturulur. Trokardan işlem alanına serilerek intraabdominal kontaminasyonu önler; ardından ipliğin çekilmesiyle batın dışına alınır. Avantajları ateş(°C),WBC(μl),CRP(mg/l), muayenede hassasiyet, perioperatif kontaminasyon, batının irrigasyonu, dren kullanımı, operasyon süresi; postoperatif barsak seslerinin gelişi, hastanede yatış süresi, komplikasyon gelişimi iki grupta karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. G*Power(v3.1.7) analiziyle örneklem hesaplanarak; toplam 60 laparoskopik kolesistektomi-apendektomi hastası çalışmaya dahil edilmiş; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 01.03.2022'de E-83045809-604.01.01-419058 numarası ile etik açıdan onay almıştır. IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS, Türkiye) kullanılmış; tanımlayıcı metodlar ve Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Çarpıklık-Basıklık testi kullanılmıştır. Karşılaştırmalarda Independent Samples t, Mann Whitney U, Pearson Chi-Square,Fisher Freeman Halton Exact ve Fisher's Exact test kullanılmıştır. Anlamlılık p0,05); gerecin kullanıldığı grupta barsak seslerinin 0,05); vücut sıcaklığındaki 0,29±0,45°C'lik düşüş ve CRP'deki 0,79±71,47mg/l düşüş ile gereç kullanılmayanlarda 33,92±59,69mg/l artış anlamlıdır(p=0,001;p
Özet (Çeviri)
Aim:To reveal the use and advantages of the laparoscopic protective cover mechanism designed to prevent contamination in minimally invasive surgeries. Material and Method: Laparoscopic protective cover is formed by passing a surgical thread around the circular transparent polyurethane material. It prevents intra-abdominal contamination by laying on the operation area from the trocar; then it is taken out of the abdomen by pulling the thread. Advantages: fever(°C), WBC(μl), CRP(mg/l), sensitivity in examination, perioperative contamination, irrigation of abdomen, use of drain, duration of operation; The arrival of postoperative bowel sounds, length of hospital stay, and complication development were evaluated by comparing the two groups. By calculating the sample with G*Power(v3.1.7) analysis; A total of 60 laparoscopic cholecystectomyappendectomy patients were included in the study; It was approved by the Istanbul University Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Medical Faculty Clinical Research Ethics Committee on 01.03.2022 with the number E-83045809-604.01.01-419058. IBM SPSS Statistics 26 (IBM SPSS,Türkiye) was used; descriptive methods and Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Skewness-Kurtosis test were used. Independent Samples t, Mann Whitney U, Pearson Chi-Square, Fisher Freeman Halton Exact and Fisher's Exact test were used for comparisons. Significance was evaluated at the p0,05); in the group in which the device was used, peristalsis were more frequent in 0,05); A decrease of 0,29±0,45°C in body temperature and 0,79±71,47mg/l decrease in CRP and an increase of 3,.92±59,69mg/l in those who didn't use the device were significant(p=0,001;p