katılım bankalarında karlılığı etkileyen değişkenlerin tespiti ve analizi üzerine bir araştırma
A research on the determination and analysis of variables affecting profitability in participation banks
  1. Tez No: 834751
  2. Yazar: NADHEER MUSTAFA AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELİM CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, katılım bankalarının karlılıklarını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada katılım bankalarının aktif ve öz sermaye karlılıkları bağımlı değişkenler olarak kullanılmıştır Bağımsız değişkenler olarak katılım bankalarının 2015-2021 yılları arasında toplam aktifler, personel sayısı, finansal varlıkların aktif toplamına oranı, kaldıraç oranı, kâr payı giderleri/toplam aktifler, toplam toplanan fonlar / toplam aktifler, likit aktiflerin toplam aktiflere oranı, faaliyet giderleri oranı, kredi/mevduat oranı, kullandırılan fonlar/toplam aktifler, takipteki krediler (net) / toplam krediler ve alacaklar ve bilanço dışı yükümlülükler / aktif toplam değişkenleri seçilmiştir. Değişkenlerin banka karlılıkları üzerindeki etkisi için panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Değişkenlerin sabit etki modeline göre katılım bankalarında araştırmada incelenen serilerinin banka karlılığı üzerinde etkisi anlamlı değildir. Bunun pek çok sebebi olabilmekle birlikte, katılım bankalarının yeni, verilerinin az ve işleyiş sistemlerinin diğer bankalardan farklı olmasından kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the variables affecting the profitability of participation banks. In the study, asset and equity returns of participation banks were used as dependent variables. Total assets, number of personnel, ratio of financial assets to total assets, leverage ratio, dividend expenses/total assets, total collected funds / total assets, ratio of liquid assets to total assets, operating expense ratio, loan/deposit ratio, funds provided/total assets, non-performing loans (net) / total loans and receivables and off-balance sheet liabilities / total assets variables of participation banks between 2015 and 2021 were selected as independent variables. Panel data analysis method was used to examine the impact of variables on bank profitability. According to the fixed effect model of the variables, the effect of the series examined in the research in participation banks on bank profitability is not significant. Although there are many reasons for this, it can be said that it is due to the fact that participation banks are new, their data is low and their operating systems are different from other banks.