Lise öğrencilerinde bilişsel çarpıtma düzeyi ve akademik erteleme düzeyinin akademik başarı ile ilişkisi
The relationships between cognitive distortion level and academic procrastination level with academic success in high school students
- Tez No: 834752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinde bilişsel çarpıtma ve akademik erteleme düzeylerinin akademik başarı ile ilişkisini incelenmeyi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ili, Başakşehir ilçesindeki üç farklı lisede öğrenim gören 245'i kız öğrenci ve 172'si erkek öğrenci olmak üzere toplam 417 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırma verileri Bilişsel Çarpıtma Ölçeği, Akademik Erteleme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler Spss programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılaşmayı tespit etmek amacıyla ikili karşılaştırma t testi, ikiden fazla değişkeni karşılaştırmak amacıyla tek yönlü ANOVA, değişkenler arasındaki ilişki yönünü belirlemek amacıyla Pearson korelasyon testi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki yordama gücünü test etmek için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında öğrencilerin bilişsel çarpıtma düzeylerine göre olumsuz benlik algısı alt boyutunun puanı cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermektedir. Öğrencilerin bilişsel çarpıtma toplam puanı olumsuz benlik algısı, kendini suçlama, çaresizlik, umutsuzluk ve yaşamı tehlikeli görme alt boyutları puanı çalışma odasına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Umutsuzluk alt boyutu gelir düzeyine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Akademik erteleme düzeyi cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin akademik başarı notu çalışma odasına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir Akademik başarı notu cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Öğrencilerin akademik başarı puanları sınıf düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Öğrencilerin akademik başarı puanları kardeş sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Öğrencilerin akademik başarı puanları anne eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Öğrencilerin akademik başarı puanları baba eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Akademik erteleme ve bilişsel çarpıtma düzeyleri birlikte öğrencilerin akademik başarı puanlarını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Öğrencilerin bilişsel çarpıtmanın alt boyutları öğrencilerin akademik başarı puanlarını anlamlı bir şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the level of cognitive distortion and academic procrastination with academic achievement in high school students. The research was evaluated with the relational screening method, which is one of the quantitative research methods. The research is conducted with 417 students participations including 245 female students and 172 male students who are studying in three different schools in Istanbul province, Başakşehir district. Research data were obtained by using the Cognitive Distortion Scale, Academic Procrastination Scale and Personal Information Form. The obtained data were analyzed by Spss program. Paired comparison t-test was used to determine the differentiation between the variables, one-way ANOVA was used to compare more than two variables, Pearson correlation test was used to determine the direction of relationship between variables and multiple regression analysis was used to test the predictive power of the independent variables on the dependent variable. In the light of the data obtained from the research, the scores of the negative self-perception sub-dimension show a significant difference according to the gender according to the cognitive distortion levels of the students. The student's total score of cognitive distortions, negative self-perception, self-blame, helplessness, hopelessness, and seeing life as dangerous sub-dimensions scores significantly differ according to the study room. Hopelessness sub-dimension differs significantly according to the income level. The level of academic procrastination does not differ significantly by gender. The academic achievement grades of the students show a statistically significant difference according to the study room. Academic achievement grade shows a significant difference according to gender. The academic achievement scores of the students differ significantly according to the grade level. The academic achievement scores of the students differ significantly according to the number of siblings. The academic achievement scores of the students differ significantly according to the educational status of the mothers. The academic achievement scores of the students differ significantly according to the educational status of the father. Academic procrastination and cognitive distortion levels together significantly predict student's academic achievement scores. The sub-dimensions of student's cognitive distortions significantly predict student's academic achievement scores.