Türkiye'nin yapmış olduğu serbest ticaret antlaşmalarının dış ticarete etkileri
The effects of Turkey's free trade agreements on foreign trade
- Tez No: 834753
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Küresel ticarette ülkeler kendi aralarında ticari antlaşmalar yapmaktadır. Bu antlaşmaları yaparken karşılıklı olarak tavizlere yer vermektedirler. Anlaşmalar ile anlaşmayı imzalayan ülkeler arasında gümrük vergisi ve vergi dışındaki kısıtlamalar kaldırılmaktadır. Bu süreçte Türkiye de farklı ülkelerle Serbest Ticaret Antlaşmaları imzalamaktadır. Bu tez çalışmasının birinci bölümde Serbest Ticaret Anlaşmasının tanımına, menşe kavramına ve dünyadaki ekonomik entegrasyon örneklerine bakılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile imzalamış olduğu Gümrük Birliği Anlaşması incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığı ülkeler incelenmiş, bu ülkelerin başlıca sosyal göstergelerine ve dış ticaret yapılarına bakılmıştır. Daha sonra bu ülkeler ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmalarına bakılarak anlaşma maddeleri, hangi ürünlerin ihracat ve ithalatının yapıldığı ve dış ticaret verileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'nin yapmış olduğu Serbest Ticaret Anlaşmalarının otomotiv sektörünün rekabetçiliğine etkisi analiz edilmiştir. Bu çerçevede öncelikle Türkiye'nin otomotiv sektöründe dünya pazarlarındaki yeri gözden geçirilmiştir. Daha sonra, dış ticarette rekabetçilik endeksleri incelenmiş ve bu konuda ampirik çalışmaları izleyebilmek için literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada, son olarak Türkiye'nin otomotiv sektöründe, Serbest Ticaret Anlaşması yaptığı ülkeler karşısında Göreceli Rekabet Avantajı (RTA) hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In global trade, countries make commercial agreements among themselves. While making these agreements, they make mutual concessions. With the agreements, restrictions other than customs duties and taxes are removed between the countries that have signed the agreement. In this process, Türkiye is also signing Free Trade Agreements with different countries. In the first part of this thesis, the definition of the Free Trade Agreement, the concept of origin and examples of economic integration in the world are examined. The Customs Union Agreement signed by Turkey with the European Union was examined. In the second part, the countries with which Turkey signed a Free Trade Agreement were examined and the main social indicators and foreign trade structures of these countries were examined. Then, by looking at the Free Trade Agreements signed with these countries, the agreement articles, which products were exported and imported, and foreign trade data were examined. In the third section, the impact of the Free Trade Agreements made by Turkey on the competitiveness of the automotive industry was analyzed. In this context, first Turkey's place in the world markets in the automotive industry has been reviewed. Then, competitiveness indices in foreign trade were examined and a literature review was conducted to follow empirical studies on this subject. Finally, in the study, Turkey's Relative Competitive Advantage (RTA) in the automotive sector against the countries with which it has a Free Trade Agreement was calculated and the results were interpreted. In the first part of this thesis, the definition of Free Trade Agreement, the concept of origin and examples of economic integration in the world are examined. The Customs Union Agreement signed by Turkey with the European Union is analyzed.