Totemizm ve itikadi açıdan değerlendirilmesi
Totemism and evaluation from the perspective of faith
- Tez No: 834769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dinler tarihi kitaplarında totemizm ile ilgili bazı açıklamalara yer verilmektedir. Bu açıklamaların daha çok totemizmin genel yapısının anlaşılmasına yönelik olduğu görülmektedir. İlkel dönemde yer alan ve farklı coğrafyalarda yaşamını sürdüren birçok kabile yaşantısında totemizmin varlığına rastlamak mümkündür. Totemizmin ilkel dönemde varlık göstermiş olan diğer dinî akımlarla benzer nitelikler taşıdığı görülmüştür. Totemizmin mahiyeti anlaşıldığında ilkel dönemde yer alan diğer dinî akımlarla da ilişkisi saptanmış olacaktır. Gelişen ve değişen sürece rağmen totemizmin devamlılığını sürdürmesinin batıl inançlarda olduğu gibi birçok etkeni bulunmaktadır. Totemizm, İslâm inanç disiplinlerinden biri olan kelâm ilmi açısından nasıl algılanması gerektiği Müslümanlar tarafından da önem arz etmektedir. Zira totemizm anlayışı ile İslâm dininin temel ilkeleri ve ibadetleri (Tevhid, Dua, Sünnet, Tevekkül...) arasında ciddi çelişkiler bulunmaktadır. Totemizmin gerek ilkel dönemde yer alan diğer dinî akımlarla münasebetinin gerekse semavî dinler açısından değerlendirilmesinin yapılmamış olması“Totemizmin İtikadi Açıdan Değerlendirilmesi”isimli çalışmanın yapılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
There are some explanations about totemism in the history books of religions. However, it is seen that the explanations are mostly aimed at understanding the general structure of totemism. It is possible to encounter the existence of totemism in many tribal life in the primitive period and living in different geographies. It has been seen that totemism has similar characteristics with other religious movements that existed in the primitive period. When the nature of totemism is understood, its relationship with other religious movements in the primitive period will also be determined. Despite the developing and changing process, the continuation of totemism has many factors as in superstitions. However, the issue of how the totem understanding should be perceived by Muslims is also important. When totemism is evaluated in terms of theology, which is one of the disciplines of Islamic belief, it is important how Muslims should perceive the situations that arise. Because there are serious contradictions between the understanding of totemism and the basic principles and worship of Islam (Tawhid, Dua, Sunnah, Tawakkul...). The fact that totemism was not evaluated in terms of both its relation with other religious movements in the primitive period and in terms of heavenly religions led to the study of“The Evaluation of Totemism from the Perspective of Faith”.