Sağlık personelinin iletişim becerileriyle şiddet önleme iklimi ilişkisi
The relationship of health personnel's communication skills and violence prevention climate
- Tez No: 834768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT NALDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İletişim, insanlık tarihi ile başlayan bir süreçtir. İnsanlar düşünebilen, konuşabilen bir varlık olduğu için duygu ve düşüncelerini, sevinçlerini, kızgınlıklarını, duygusallıklarını paylaşmak isterler. İletişim“Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması”şeklinde tanımlanabilir. İletişim bir süreçtir ve bu süreç içindeki var olan kavramlar; kaynak, mesaj, kodlama, kanal, kod açma, algılama, alıcı, geri bildirim, gürültü ve ortamdır. Şiddet; sert ve katı davranış, sertlik, kaba kuvvet uygulama anlamına gelmektedir. Şiddet hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan ve toplumda farklı boyutlarda gözlenen şiddet, kişinin ruhsal ve bedensel sağlığı açısından olduğu kadar toplumsal yönden de önemli bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı sağlık personelinin iletişim becerileri seviyelerini saptamak ve iletişim becerileri ile şiddet önleme iklimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evrenini Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık personeli 1596 (%79,7) kişi; Özel Batman Dünya Hastanesi ve Özel Batman Yaşam Hastanesi sağlık personeli 407 (%20,3) kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini devlet hastanesinden 265 kişi; özel hastanelerden 87 olmak üzere toplam 352 kişi olarak oluşturmaktadır. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Kessler ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilip Dursun ve diğerleri (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan“Şiddet Önleme İklimi Ölçeği”ve Korkut (1996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği”formları ile toplanmış ve verilerin değerlendirilmesi SPSS 26 programı ile yapılmıştır. Katılımcıların %52,6'sı kadın, %45,2'sinin yaşı 18-29 aralığında, %46,6'sı hemşire ve ebelerden, %75,3'ü devlet hastanesinde çalışmaktadır, %54,3'ünün eğitim durumu lisans ve %59,7'sinin geliri giderinden az olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %79,5'i beyaz kod, %77,3'ü iletişim eğitimi aldığını belirtmiştir. Sağlık personelinin %76,7'si 1 veya daha fazla kez şiddete maruz kalmasına rağmen genel katılımcıların %59,9'u beyaz kodu hiç vermemiş. Katılımcıların genel iletişim beceri düzeyleri düşük, şiddeti önleme iklimine yönelik algılarının ise olumlu yönde yüksektir. Kadınların şiddet önleme iklimi algısı erkeklere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Communication is a hospitality that started with the history of humanity. Since people are creatures that can think and speak, they want to share their feelings and satisfaction, their joy, anger and emotionality. Communication is in the form of“bringing feelings, thoughts or information to mind, conveying all kinds of messages”. Communicative societies and concepts that exist in this process; source, message, routing, channel, decoding, detection, receiver, feedback, medium and medium. Violence; It means hard and strict behavior, use, use of brute force. Violence, which comes out of the siege of almost every area of violence and is observed in different ways, reigns as a great threat environment for the social aspects as well as the mental and health aspects of the person. The aim of this study is to determine the communication skills levels of health personnel and to determine the relationship between communication skills and violence prevention climate. The population of the research is Batman Training and Research Hospital health personnel of 1596 (79.7%); Private Batman Dunya Hospital and Private Batman Yaşam Hospital health personnel consist of 407 (20.3%). The sample of the study was 265 people from the state hospital; It constitutes a total of 352 people, 87 from private hospitals. The data were collected using the“Personal Information Form”prepared by the researchers, the“Violence Prevention Climate Scale”developed by Kessler et al. (2008) and adapted into Turkish by Dursun et al. (2020), and the“Communication Skills Evaluation Scale”developed by Korkut (1996). Evaluation of the data was made with SPSS 26 program. 52.6% of the participants are women, 45.2% are between the ages of 18-29, 46.6% are nurses and midwives, 75.3% work in a state hospital, 54.3% have a bachelor's degree and 59.7% of them stated that their income is less than their expenses. 79.5% of the participants stated that they received white code and 77.3% communication training. Although 76.7% of the health personnel have been exposed to violence once or more, 59.9% of the general participants have never given the white code. The general communication skill levels of the participants are low, and their perceptions of the violence prevention climate are positively high. Women's perception of violence prevention climate is higher than men's.