M. Şemseddin Günaltay'ın Tarih-i Edyan isimli eserinin sadeleştirilmesi ve değerlendirilmesi
The Simplification and evaluation of M. Şemseddin Günaltay's work titled 'Tarih-i Edyan
- Tez No: 63474
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 326
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusu M.Şemseddin Günaltay'ın Tarih-i Edyan isimli Eserinin Türkçeye Sadeleştirilmesi ve Değerlendirilmesidir. Eserimiz Mukaddime ile başlamakta ve takiben iki bölümden oluşmaktadır. Mukaddime kısmında Din İlimleri, Din İlimlerinin Ortaya Çıkması, Din İlimlerinin İslam Alemindeki Durumu, Dinin Mahiyeti, Dinlerin Sınıflandırılması, Din Fikrinin Kaynağı ve Lüzumu üzerinde durulmuştur. I. Bölümde, Dini Hayatın İptidai Şekilleri, Afrika'da Vahşi Kavimlerin Dini, Amerika İlkel Kabile Dinleri ve Okyanus Halkı Dinleri ele alınmıştır. Dini Hayatın İptidai Şekilleri başlığında Animizm, Naturizm, Fetişizm ve Totemizm konusu işlenmiştir. Afrika'daki Dinler incelenirken Güney Afrika, Merkezi Afrika, Kuzey Afrika diye bir ayrıma gidilmiştir. H. Bölümde ise Çin'de Din konusu ele alınmıştır. Bu konu işlenirken kutsal kitapları, Çin'de hakim olan dinler, Konfüçyüs'ün hayatı, Çin'de Budizm ve Çin filozofları göz önünde bulundurulmuştur. Çin'i takiben Japonların Dini ve Japonların Kutsal Kitapları inceleme konusu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our study is the simplification and evaluation of M.Şemseddin Giinaltay's work titled“Tarih-i Adyan”. Our work begins with an introduction and consists of two parts in succession. In the introduction, religious sciences, their appearance and their stati in the Islamic world, the nature of religion, their classfication, the source of the religious thought and its necessity were concentrated on. In the first part, the primitive forms of the religious life, the religion of the savage people in Africa, the religions of American primitive tribals, the religion of the oceanic people were taken up. Under the title of“The Primitive Forms of the Religious Life”the subjects of Animism, Naturism, Fetishism and Totemism were worked. While studying the religions in Africa, they were separately taken up according to their places as South Africa, Center Africa, North Africa. In the second part, the subject of religion in China was taken up. While working these subjects, their holy books, the religions prevailing in China, the life of Confucius, Budism in China and Chinese philosophers were taken in to consideration, and then the religion of the Japanese people and their holy book was become a subject to examine.