Öğretmenlerin okul iklimi ve mesleki imaj algılarının örgütsel bağlılık üzerindeki rolü: Karadeniz Ereğli örneği
The role of teachers' perceptions of school climate and professional image on organisational commitment: The case of Karadeniz Ereğli
- Tez No: 834773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜCEL ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde görev yapan öğretmenlerin okul iklimi ve mesleki imaj algılarının, örgütsel bağlılık üzerindeki rolünü ortaya çıkartmaktır. Nicel araştırma yöntemi ile yürütülen bu çalışmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde resmi ilkokul, ortaokul, lise bünyesinde görev yapan ve tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 350 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler için;“Okul İklim Ölçeği”,“Öğretmenlik Mesleği İmaj Ölçeği”,“Öğretmenler İçin Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiş; t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin okul iklimi algılarının yüksek, mesleki imaj ve örgütsel bağlılık algılarının ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin okul iklimi ve mesleki imaj algıları arasında pozitif yönde anlamlı orta düzeyde, okul iklimi ve örgütsel bağlılık algıları arasında pozitif yönde anlamlı güçlü düzeyde, mesleki imaj ve örgütsel bağlılık algıları arasında ise pozitif yönde anlamlı ve orta düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin okul iklimi ve mesleki imaj algılarının, örgütsel bağlılığı pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordadığı, öğretmenlerin okul iklimi ve mesleki imaj algılarının örgütsel bağlılık algılarını %55 oranında açıklayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of school climate and professional image perceptions of teachers working in Karadeniz Ereğli district of Zonguldak province on organisational commitment. In this study conducted with quantitative research method, relational screening model was used. The study group of the research consists of 350 teachers working in public primary schools, secondary schools and high schools in Ereğli district of Zonguldak province in the 2022-2023 academic year and determined by the stratified sampling method. For the data in the study;“School Climate Scale”,“Teaching Profession Image Scale”,“Organisational Commitment Scale for Teachers”and“Personal Information Form”were used. The data obtained in the study were analysed with SPSS 20.0 software; t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and multiple regression analyses were used. According to the results obtained from the study, it was seen that teachers' perceptions of school climate were high, while their perceptions of professional image and organisational commitment were at an average level. It was seen that there was a significant positive relationship between teachers' perceptions of school climate and professional image at medium level, a significant positive relationship between school climate and organisational commitment at strong level, and a significant positive relationship between professional image and organisational commitment at medium level. Teachers' perceptions of school climate and professional image predicted organisational commitment in a positive and significant way, and teachers' perceptions of school climate and professional image explained %55 of their perceptions of organisational commitment