Voleybolcularda ayak bileği stabilizasyon ortezlerinin sıçrama üzerindeki etkisi
The effect of ankle stabilization orthesis on jumping in volleyball players
  1. Tez No: 834801
  2. Yazar: HASAN GÖKHAN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızın amacı voleybolcularda fonksiyonel ayak bileği ortezi kullanımının sıçrama üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Eylül 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında toplam 40 voleybolcu dahil edilmiştir. Araştırmada voleybolcuların demografik özelliklerini belirlemek için demografik bilgi formu kullanıldı. Fonksiyonelliği belirlemek için Optogait sistemi kullanıldı. Sıçramanın değerlendirilmesinde ise OptoJump KIT 10M OJ NEXT (1CM) kullanıldı. Çalışmamızdan elde edilen verilerin analizi sonucunda voleybolcularda fonksiyonel ayak bileği ortezi uygulamasından sonra havada kalma süresinin anlamlı şekilde arttığı görüldü. Ortez uygulaması öncesi ve sonrası temas süreleri bakımından gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effect of functional ankle orthosis use on jumping in volleyball players. A total of 40 volleyball players were included in the study between September 2022 and November 2022. Demographic information form was used to determine the demographic characteristics of volleyball players in the study. The Optogait system will be used to determine functionality. OptoJump KIT 10M OJ NEXT (1CM) was used to evaluate the jump. As a result of the analysis of the data obtained from our study, it was observed that the time to stay in the air increased significantly after the application of functional ankle orthosis in volleyball players. It was determined that the difference between the groups in terms of contact times before and after orthosis application was not significant.