The impact of the rehabilitation program for the ankle sprain injurie among the volleyball players in Erbil Governorate
Erbil Valiliği'ndeki voleybolcularda ayak bileği burkulması sakatlığı rehabilitasyon programının etkisi
- Tez No: 783527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCEN AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmanın Amacı, oyuncuyu stadyumlara geri döndürmek amacıyla yaralanmaları tespit etmeyi ve rehabilitasyon programları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Voleybol, oyun için harcanan süreye ek olarak, sıçramalar ve hızlı koşular nedeniyle kaslar ve eklemler üzerindeki yüksek baskı nedeniyle çeşitli yaralanmaların meydana geldiği oyunlardan biridir.Araştırma Problemi araştırmacısı, rehabilitasyon merkezlerimizin sporcuyu tedavi edip rehabilite edecek ve stadyumlara geri gönderecek uzman kadrolardan yoksun olduğuna inanıyor. Ayak bileği ekleminin ayak yaralanmasının yan bağlarını iyileştirmek için önerilen egzersizler bilimsel değildir ve bu da sporcunun geri dönmesini etkiler. araştırmacı, araştırma hedeflerini uygularken aşağıdaki prosedürleri takip etti: Bu çalışmada, aynı tip ve yoğunlukta sakatlıkları olan, ayak bileğinden sakatlanan oyuncu sayısının (4) olduğu, farklı sakatlıklara sahip (9) oyuncudan oluşan bir grup . (4) sakat oyuncu örneklemi bir gruba ayrılarak eleme antrenmanlarına tabi tutuldu ve uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı.Araştırmacı tarafından ulaşılan sonuçlar incelenip tartışılarak çeşitli sonuçlara varılmıştır. Rehabilitasyon müfredatında kullanılan özel egzersizlerin, ayak bileği eklemindeki yan bağın kısmi yırtılmasını iyileştirmede olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.Araştırmacı tarafından varılan sonuçlar boyunca, araştırmanın durumunu iyileştirecek bir dizi öneri geliştirilmiştir: ayak bileği eklemleri yukarı ve aşağı doğru. Kulüplerin, fizik tedavi ve spor rehabilitasyon merkezlerinin, fitness merkezlerinin antrenör ve kadroları tarafından bilimsel rehabilitasyon müfredatı uygulanmalıdır. Her iki cinsiyet için diğer yaş gruplarında ve diğer etkinliklerde, özellikle takım oyunları ve çeşitli yaralanmalarda benzer çalışmalar ve araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim of Study aims to identify injuries and develop rehabilitation programs for the purpose of returning the player back to the stadiums. Volleyball is one of the games in which a variety of injuries occur due to the high stress on muscles & joints due to jumps and quick runs, in addition to the time taken for the game. Problem of Research researcher believes that our rehabilitation centers lack to specialized cadres to treat and rehabilitate the athlete and return him back to the stadiums. The proposed exercises to rehabilitate lateral ligaments of foot injury of the ankle joint are unscientific, which effects on the returning back the athlete. the researcher followed the following procedures in implementing the research objectives: In this study, a group of (9) players with different injuries, where the number of players injured in the ankle was (4), who had injuries of the same type and intensity. The sample of (4) injured players was divided into one group and was subjected to qualifying exercises, as well as the appropriate statistical methods were used. analyzing and discussing the results reached by the researcher, several conclusions were drawn It has been proven that the special exercises used in the rehabilitation curriculum have a positive effect on improving the partial rupture of the lateral ligament in the ankle joint. Throughout the conclusions reached by the researcher, a number of recommendations were developed that would enhance the status of the research, namely: It is appeared a significant progress of the research sample in the performance of the fixed balance variable and the range of motion of the ankle joints towards the top and bottom. Scientific rehabilitation curriculum must be used by coaches and cadres of the clubs, physical therapy and sports rehabilitation centers, and fitness centers. Similar studies and research should be conducted on other age groups for both sexes and on other activities, especially team games and various injuries.