Fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olan adölesan voleybolcularda farklı bantlama uygulamalarının fonksiyonel performansa etkisi
  1. Tez No: 566788
  2. Yazar: TUĞBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olan adölesan voleybolcularda farklı bantlama ( kinezyolojik bant ve dinamik bant ) uygulamalarının fonksiyonel performanslarına etkisini incelemektir. Sporculara Cumberland Ankle Instability Tool anketi uygulanmış, 27 ve altında puan alanlar çalışmaya çağrılmıştır. Yaş ortalaması 13,49±2,1 olan 29 sporcu dahil olmuştur. Tüm sporculara uygulamalar yapılmadan önce fonksiyonel performans testleri ( Single Leg Hop Test, Triple Hop Test, Crossover Hop Test, 6 m. Hop Time Test) uygulanmış ve sonuçlara göre kontrol grubu ve bantlama grupları oluşturulmuştur. Dinamik bant ve kinezyolojik bant gruplarına bantlama uygulandıktan hemen sonra fonksiyonel performans testleri tüm gruplarda tekrarlanmıştır. Dinamik bantlama ve kinezyolojik bantlama grupları ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Bantlama öncesi ve bantlama sonrası değerler karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Sonuç olarak, uygulanan bantlamaların fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olan voleybolcuların fonksiyonel performansına etkisi olmadığı söylenebilir. Bantlamanın yaralanma geçirmiş sporcularda fonksiyonel performansa etkisini inceleyen daha fazla çalışma yapılmasını önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of different types of taping application to functional performancein adolescent volleyball players with functional ankle instability. The Cumberland Ankle Instability Tool was used to select participants, 27 and less than 27 scores were included. Twenty-nine players mean age is 13,49±2,1 were included. Functional performance tests (Single Leg Hop Test, Triple Hop Test, Crossover Hop Test, 6 m. Hop Time Test) were applied to all players according to results control group and taping groups ( kinesiology tape group, dynamic tape group ) were created. Immediately, functional performance test were repeated after kinesiology taping and dynamic taping applied. Statistically no significant difference was found between control groups and both taping groups (p>0,05). When the results of taping and non-taping compared, significant difference was not found (p>0,05). As a result, we may say that taping has no effect to functional performance on players with functional ankle instability. More study is needed about effects of taping to functional performance on athletes with sports injuries.