Tek parti dönemi kültür politikalarına Attila İlhan'ın yaklaşımları
Attila Ilhan's approach to cultural policies in the period of one party
- Tez No: 834803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE ÇOBAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmada Cumhuriyet döneminin önemli fikir adamı ve yazarlarından Atilla İlhan'ın Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dönemlerinde uygulanan kültür politikalarına yaklaşımı üzerinde durulmuştur. Bunun yanında kültür tanımı ve yapılan kültür devrimleri birlikte incelendiğinde özellikle ön plana çıkan devletin kuruluş felsefesi ve siyasal rejimidir. Çünkü yapılan tüm devrimler, siyasal rejimin gücünü pekiştirmek için yapılır. Tek Parti dönemine baktığımız da Millî Mücadelenin başarılması ile kurulan yeni Türk devleti ilk olarak siyasal rejimini netleştirmiş ve Cumhuriyeti ilan etmiştir. Ardından gelen kurumsallaşma yılları ise bu siyasal rejimi kuvvetlendiren ve destekleyen devrimlerin yapılmasıdır. Tek parti dönemi kültür politikaları ve Atilla İlhan'ın bu politikalara yaklaşımı ulus devlet inşa süreci üzerinden incelenmiştir. Kültür devrimlerinin uygulanma yönteminin ve devrimlerin temellendirilmesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesi ve kurumsallaşma süreci ile ilişkilendirerek açıklanmıştır. Atilla İlhan, tek parti dönemi kültür politikalarına yaklaşımında özellikle doğu-batı kültür farklılıkları, milliyetçilik, dil, tarih gibi konularına ağırlık vermiştir. Bu durum çalışmanın geneline hâkim bir bakış açısı olarak da ele alınmıştır. Atilla İlhan için kültür politikaları çerçevesinde sentez kavramı açısından yenilik ve özgünlük önemlidir. Sentez kavramı, uzun süredir kültür hayatında ele alınan ve Türk aydınları tarafından önemsenen bir konudur. Özellikle Tanzimat döneminden sonra ortaya çıkan Batılılaşma sürecinde gündeme gelen tüm kültür politikalarının değerlendirilmesinde sentez kavramı ön plana çıkmıştır. Çalışmada tek parti dönemi kültür devrimlerinin nasıl ele alındığı, iki dönem arasındaki ilişki sentez kavramı dikkat edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the approach of Atilla İlhan who is one of the important intellectuals and writers of the Republican Period to the cultural policies made regarding the period of Mustafa Kemal Atatürk and İsmet İnönü period is emphasized. In addition, when the definition of culture and the cultural revolutions are examined together, it is the founding philosophy and political regime of the state that comes to the fore. Because all revolutions are made to consolidate the power of the political regime. When we look at the Single Party period, the new Turkish state, which was established with the success of the National Struggle, first clarified its political regime and declared the Republic. The years of institutionalization that followed were the revolutions that strengthened and supported this political regime. The cultural policies of the single-party period and Atilla İlhan's approach to these policies were examined through the nation-state building process. The method of implementation of the cultural revolutions and the grounding of the revolutions are explained by associating them with the founding philosophy and institutionalization process of the Republic of Turkey. Atilla İlhan focused on issues such as east-west cultural differences, nationalism, language, and history in his approach to cultural policies in the single-party period. This situation is also considered as a dominant point of view throughout the study. For Atilla İlhan, innovation and originality are important in terms of the concept of synthesis within the framework of cultural policies. The concept of synthesis is a subject that has been discussed in cultural life for a long time and is given importance by Turkish intellectuals. The concept of synthesis came to the fore in the evaluation of all cultural policies that came to the fore in the Westernization process that emerged especially after the Tanzimat period. In the study, how the single-party period cultural revolutions were handled and the relationship between the two periods were examined by paying attention to the concept of synthesis.