Gebelerin gebelikte cinselliğe karşı tutumu ve etkileyen faktörler
Attitudes of pregnants towards sexuality in pregnancy and affecting factors
- Tez No: 834804
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerin gebelikte cinselliğe karşı tutumunu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bir dal hastanesinin Kadın Doğum Polikliniğine 1 Ekim-31 Aralık 2021 tarihlerinde başvuran 405 gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri Tanıtıcı Soru Formu ve Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ) ile elde edilmiştir. Bulgular: Gebelerin %71,9'nun gebelikte cinsel yaşama ilişkin sağlık çalışanlarından bilgi almadığı belirlenmiştir. Gebelerin Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ) toplam puan ortalaması 90,11±10,21 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the attitudes of pregnant women towards sexuality during pregnancy and the factors affecting it. Materials and Method: The type of research is descriptive and cross-sectional. The sample of the study consisted of 405 pregnant women who applied to the Esenler Obstetrics and Pediatrics Hospital Gynecology Outpatient Clinic on October 1st and December 31st. 2021. The research data were obtained by using the descriptive form and the Attitudes towards Sexuality in Pregnancy Scale form. Results: It was determined that 71.9% of the pregnant woman did not receive information from health professionals about sexual life during pregnancy.