Erken dönem Hıristiyanlıkta Mesih İsa'nın ikinci gelişi (parousia) beklentisi
The expectation of the second coming (parousia) of Jesus Christ in early Christianity
  1. Tez No: 834805
  2. Yazar: ARİF GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
“Erken Dönem Hıristiyanlıkta Mesih İsa'nın İkinci Gelişi (Parousia) Beklentisi”başlıklı tezimiz, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte önce araştırmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı, sınırlılıkları ve yöntemi gibi hususlar hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Ardından İsa'nın ikinci gelişi beklentisine dair tezimizde yararlandığımız birincil kaynaklar tanıtılmıştır. Giriş bölümünde son olarak Hıristiyan dinî gelenekte İsa'nın ikinci gelişini ifade etmek için kullanılan terimler hakkında bilgi verilmiştir. Tezin birinci bölümünde Mesih'in ikinci gelişi beklentisinin alt yapısı ve ortaya çıkışı ele alınmaktadır. Bu çerçevede İsa'nın ilk takipçileri tarafından İsa'nın Yahudilerin beklediği Mesih olduğu iddiaları konu edilmiştir. Bu bölümde ayrıca İsa'nın ikinci gelişi fikrinin gerekçeleri ve bu fikri delillendirme çabaları ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümde erken dönem Hıristiyanların parousianın zamanına dair beklentileri aktarılmıştır. Bu çerçevede ilk Hıristiyanların İsa'nın ikinci gelişin yakın zaman içerisinde gerçekleşeceği beklentisinde olduklarına işaret eden Yeni Ahit pasajları aktarılmıştır. Tezin Üçüncü bölümde parousianın gecikmesi ve gecikmeyi açıklama girişimleri ele alınmaktadır. Bu çerçevede ilk Hıristiyanların parousianın geciktiği gerçeğiyle yüzleşmelerine neden olan olaylar incelenmiştir. Bu yüzleşme neticesinde Hıristiyan din adamlarının gecikmeyi açıklamaya yönelik gayretlerinden ve ileri sürdükleri argümanlar ele alınmıştır. Ayrıca gecikmenin parousia ile ilişkili bazı beklentilerde değişikliğe sebep olduğu aktarılmıştır. Sonuç bölümünde ise İsa'nın ikinci geliş inancının ortaya çıkışı, bu gelişin zamanına dair beklenti ve gecikmesi üzerine bu durumu açıklama çabalarına dair tespitlerimizden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, entitled“The Expectation of the Second Coming (Parousia) of Jesus Christ in Early Christianity,”comprises three sections. The introductory chapter outlines the subject of the study, underlining its significance, articulating objectives, defining scope, explicating methodology, and acknowledging limitations. Following this, primary sources utilized for the investigation of Jesus' second coming are introduced. The culmination of the chapter involves an exploration of Christian religious terminology pertinent to the concept of the second coming. Chapter one discusses the background and emergence of the expectation of the second coming of the Messiah. To that end, it focuses on the assertions made by the early followers of Jesus that he is the Messiah anticipated by the Jews. The chapter also examines the reasoning behind the concept of the second coming and the efforts aimed at substantiating it through evidence. Chapter two reports the early Christian beliefs about the timing of Parousia. It presents excerpts from the New Testament that suggest early Christians held the belief that the second coming of Jesus was imminent. Chapter three addresses the delay of the Parousia and the efforts to explain this delay. It examines the incidents that compelled early Christians to confront the reality of the delayed parousia. It reviews the efforts by the Church to explain this delay and the corresponding arguments they put forth. This chapter also documents the fact that the delay has brought about certain changes in the expectations concerning parousia. The concluding chapter presents our findings concerning the emergence of the concept of the second coming, the expectations regarding its timing, and the endeavors to explain its delay.