Erken dönem Hristiyanlığında düalist bir fırka: Markionizm
Dualistic sect in the early christianity: Marcionism
  1. Tez No: 111017
  2. Yazar: ZAUR ALASGAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ERKEN DONEM HIRİSTİYANLIĞINDA DUALIST BİR FIRKA: MARKİONİZM ÖZET İkinci yüzyılda yaşayan Markion, kendi çağında evrenselleşmekte olan Hıristiyanlığın yanlış nellere dayandığını varsayarak, buna karşı çıkmıştır. Petrus, Yuhanna ve Yakup gibi seçkin ıvariler'in İsa'nın gerçek talimini çarpıttıklarını, onun misyon-devrimine“karşı devrim”yaptıklarını iia etmiştir. O, Pavlus'un faaliyetlerini bu durumun düzeltilmesi olarak görmekteydi. İsrailizmle Icadelesinde, Markion, kendisini Pavlus'un halefi saymıştır. Havarilerin yaydıkları içi Yahudilik surlarıyla dolu Hıristiyanlık öğretisini ıslah etmeye çalışmıştır. Eski Ahit'le İncil'i karşılaştırarak nların müelliflerinin ayrı ayrı Tanrılar olduğunu ispat etmeyi kendine gaye edinmiştir ve anayol )ğunluk) Hıristiyanlığına seslenerek şu görüşünü ileri sürmüştür: 1) Eski Ahid'in müellifi adil, hakkaniyetli ve öfkeli Tanrı'dır; Yeni Ahid'in Tanrısı ise utlak İyi Tanrı'dır. 2) Gelmiş olan İsa, sanıldığı gibi Eski Ahit'te vaadedilmiş Mesih değildir, o, henüz İmemiştir. Onu Eski Ahid'in Tanrısı muhakkak gönderecektir. Halbuki gelmiş olan Mesih mutlak iyi in Üstün Tanrı'nın İsa-Oğul görünümündeki tecellisidir. 3) Mevcut anayol Hıristiyanlığı, Eski Ahid'i Hıristiyan öğretisinin dayanağı olarak görmesiyle alış yolda yürümektedir. Gerçek Hıristiyanların bundan vazgeçmeleri gerekmektedir, zira Eski ıid'in müellifi bu kötü dünyayı yaratan Demiurg'dur ve beşeriyetin kurtuluşu için hiçbir vaatte lunnıamıştır. Dolayısıyla da, Mutlak İyi Tanrı'nın itikadına uyması gereken Hıristiyanlar için Eski lit, bağlayıcılığı olmayan bir külliyattır. ıahtar Kelimeler: Dualizm, Markion, Eski Ahit, Yeni Ahit.
Özet (Çeviri)
DUALISTIC SECT IN THE EARLY CHRISTIANITY: MARCIONISM ABSTRACT Marcion, who lived in the second century A.D., opposed Christianity which was being dversalized in his time on the grounds that it was based on incorrect foundations. He thought the 3ostles Peter, John and James had distorted the genuine teachings of Jesus and had made a counter- solution against his mission-revolution. Marcion considered Paul's activities an attempt to correct is situation. In his struggle against Judaism, Marcion assumed himself a successor of Paul. He also ed to reform the Christian teaching full of Judaistic elements as promulgated by the Apostles. He mpared Old Testament with Bible and proved that the authors of them were different Gods. Idressing the mainstream Christianity, he proposed the following opinions: 1) The author of Old Testament, is a just and furious God, but the God of New Testament is ; Absolutely Good God. 2) As contrary to the belief, Jesus was not the Christ promised in Old Testament, Christ has t come yet. Christ will be certainly sent out by God of Old Testament. Jesus who had been sent out ts the manifestation of the Absolutely Good Superior God in the form of Jesus-Son. 3) Since the present mainstream Christianity considers Old Testament the base of the Christian iching, it takes a wrong way. The real Christians must forgo the said way, because the author of Old stament is Demiurge who had created this evil world, and he promises nothing about the salvation mankind. Therefore, Old Testament is a non-binding collected work for the Christians who must bmit to the faith of the Absolutely Good God. :ywords: Dualism, Marcion, The Old Testament, The New Testament. II