Hıristiyan kutsal metinlerinde sünnet
Circumstance in Christian holy texts
- Tez No: 756870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYREDDİN KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sünnetin ilk olarak Yahudilikte, Tanrı ile İbrahim Peygamber arasında olan bir antlaşmanın sembolü olduğuna inanılmaktadır. Tanrı, İbrahim'e soyunu çoğaltacağını vaat etti. Bundan dolayı hem bir tanınma hem de bu yaptığı antlaşmanın bedendeki sembolü olarak ebediyen silinemeyecek olan sünnet mührünü verdi. Yahudiler tarafından sünnetin, Tanrı tarafından ilk olarak kendilerine verildiği ve bunun da bir ayrıcalık olduğu ifade edilmektedir. Yahudilikte sekiz günlük olan tüm erkek çocukların sünnet edilmesi gerektiğine inanılır. Kız çocukları bu uygulamanın dışındadır. Nasıl ki Havva, Adem'in bir parçasından yaratılmış olup kadın erkeğin bir parçası haline gelmişse kız çocukları da ya babasına ya kocasına ya da erkek kardeşine tabi olduğu için sünnet edilmelerine gerek olmadığı ifade edilmiştir. Yahudilikte sünnet hem Tanrı'nın emri olup sorgulamadan yapılması gereken dini bir emir olduğu için hem de tıbbi olarak ve ahlaki olarak da insan bedenine fayda verdiği için yapılmaktadır. Bu sünnet uygulamasına katılan özel görevlinin (mohel), titiz bir şekilde sünnet ritüelini yerine getirmesi gerektiğine inanılır. Hatta İsrailli olmayan birinin sünnet yaptıramayacağı ifade edilmektedir. Hıristiyanlık, Yahudi kültüründe ortaya çıkmıştır. Hıristiyanlar Yahudiler gibi sünnet olmuşlardır. İsa Mesih de sekiz günlükken sünnet edilmişti. Hatta İsa Mesih'in net bir şekilde sünneti yasakladığına dair deliller yoktur. Daha sonra Pavlus, Hıristiyanlıkta sünnete farklı anlam ve yorumlar eklemiştir. Pavlus, Hıristiyanlığı Yahudiler dışındaki yerlere yayabilmek için sünnet uygulamasını onların arasından kaldırmıştır. Hıristiyanların, özellikle Pavlus Eski Ahit'teki sünnet ile ilgili ayetlerin bedendeki sünnete işaret etmediğine ve yine Eski-Yeni Ahit'teki ayetleri delil getirerek bunun manevi sünnete işaret ettiği ifade etmiştir. Ayrıca bedenen sünnetli olan biri kötü kalpliyse bu sünnetin kendisine fayda vermeyeceği de ifade edilir. Aslında sünnet vaftiz ile değiştirilmiş. İsa Mesih'in gelmesiyle sünnetin yerini vaftizin aldığı gibi İsa Mesih'in ikinci gelişiyle de vaftizin de ortadan kalkacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is believed that circumcision was originally a symbol of a covenant in Judaism between God and the Prophet Abraham. God promised Abraham that he would multiply his descendants. Therefore, he gave the seal of circumcision, which cannot be erased forever, both as a recognition and as a symbol of this treaty in the body. It is stated by the Jews that circumcision was first given to them by God and that this was a privilege. In Judaism, it is believed that all boys who are eight days old should be circumcised. Girls are excluded from this application. Just as Eve was created from a part of Adam and the woman became a part of the man, it has been stated that there is no need for circumcision for daughters as they are subject to either their father, husband or brother. In Judaism, circumcision is performed both because it is God's command and a religious command that should be done without question, and because it benefits the human body both medically and morally. It is believed that the special officer (mohel) who participates in this circumcision practice should meticulously perform the circumcision ritual. It is even stated that a non-Israeli person cannot be circumcised. Christianity originated in Jewish culture. Christians are circumcised like the Jews. Jesus Christ was also circumcised when he was eight days old. There is even no evidence that Jesus Christ explicitly forbade circumcision. Later, Paul added different meanings and interpretations to circumcision in Christianity. Paul removed the practice of circumcision from among them in order to spread Christianity to non-Jews. Christians, especially Paul, stated that the verses about circumcision in the Old Testament do not refer to circumcision in the body, and that the verses in the Old-New Testament point to spiritual circumcision. It is also stated that if a circumcised person has a bad heart, this circumcision will not benefit him. In fact, circumcision has been replaced by baptism. It is stated that just as baptism took the place of circumcision with the coming of Jesus Christ, baptism will also disappear with the second coming of Jesus Christ.