Ortaokul matematik dersi kazanımlarının interdisipliner STEM yaklaşımıyla uyarlanması ve buna dayalı etkinliklerin etkililiğinin incelenmesi
Adaptation of acquisition of secondary school mathematics course with interdispliner STEM approach and analysis of activities' effectiveness based on this
- Tez No: 834827
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Ortaokul matematik dersi kazanımlarının interdisipliner STEM yaklaşımıyla uyarlanması ve buna dayalı etkinliklerin etkililiğinin incelenmesinin amaçlandığı çalışma çok aşamalı karma yöntem tasarımına göre yürütülmüştür. Çalışma, Delphi yöntemiyle interdisipliner yaklaşımın kullanılabileceği kavramların belirlenmesi, belirlenen kavramlarla öğretimin planlanması ve planlanan öğretimin uygulanıp değerlendirilmesini içeren üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama Delphi yöntemiyle yürütülmüştür. Akademisyen ve öğretmenlerden oluşan toplam 84 uzman ile birlikte çalışılarak ilgili derslerin öğretim programlarında yer alan disiplinlerarası olabilecek kavramlar belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci aşamada öğretmenlerle birlikte ilk aşamada belirlenen kavramlardan faydalanılarak öğretim planı geliştirilmiştir. Üçüncü aşamada açımlayıcı sıralı karma desene göre hazırlanan öğretim planı uygulanmıştır. Uygulama ortaokul 7. sınıf düzeyinde toplam 47 öğrenci ile ön test son test yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Uygulama sonunda öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak matematik dersi akademik başarı testi, STEM tutum ölçeği ve çok boyutlu 21. yy. becerileri ölçeği kullanılmıştır. Akademik başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. STEM tutum ölçeği ve çok boyutlu 21. yy. becerileri ölçeği literatürden alınmıştır. Tüm veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan, uzman görüşü ve pilot uygulama sonrası son hali verilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre uygulanan öğretimin deney grubu öğrencilerinin lehine matematik dersi akademik başarısında, STEM tutumlarında ve 21.yy becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış yaşanmıştır. Öğrenci görüşleri doğrultusunda uygulanan öğretim aktif katılımı, öğrenciler arası etkileşimi arttıran, sunduğu bileşenlerle verimli bir ders içeriği sunan ve bilişsel, duyuşsal ve beceri anlamında katkı sağlayan bir öğretimdir.
Özet (Çeviri)
The study, which aimed to adapt secondary school mathematics course outcomes with an interdisciplinary STEM approach and examine the effectiveness of activities based on this, was carried out using a multi-stage mixed method design. The study consists of three stages, including determining the concepts in which the interdisciplinary approach can be used with the Delphi method, the planning of the teaching with the determined concepts, and the implementation and evaluation of the planned education. The first stage was carried out with the Delphi method. Working together with experts consisting of academicians and teachers, whose total is 84, it tried to determine the concepts that could be interdisciplinary in the curricula of the relevant courses. In the second stage, the teaching plan was developed by using the concepts determined in the first stage together with the teachers. The teaching plan prepared according to the explanatory sequential mixed design was applied in the third stage. The application was conducted in a pre-test and post-test quasi-experimental design with 47 students at the 7th-grade secondary school level. At the end of the application, students' opinions were taken. Mathematics academic achievement tests, STEM attitude scales, and multidimensional 21st-century skills scales were used as quantitative data collection tools. The researcher developed the academic achievement test. The STEM attitude and multidimensional 21st-century skills scales were taken from the literature. Validity and reliability studies of all data collection tools were carried out. As a qualitative data collection tool, the researcher prepared a semi-structured interview form and finalized it after the expert opinion and pilot application were used. According to the study results, there was a statistically significant increase in mathematics course academic success, STEM attitudes, and 21st-century skills in favor of the experimental group students of the applied teaching. Active participation in education, which is involved in line with the student's opinions, is a teaching that increases student interaction, provides efficient course content with its components, and contributes to cognitive, affective, and skill.