Matematik içerikli hikâye kitaplarının 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumlarına etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of math-themed storybooks on the attitudes of fifth grade students towards mathematics lesson
- Tez No: 834826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF NUR AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, matematik içerikli hikâye kitaplarının 5.sınıf öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bolu ili Mudurnu ilçesine bağlı olan bir devlet okulunun 5. sınıfındaki 11 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler ön ve son görüşme olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, matematik içerikli hikâye kitaplarında matematiğin eğlenceli yönünü keşfeden öğrencilerin matematiğe olan ilgilerinin arttığı ve matematik dersine karşı olumlu tutum geliştirdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of math-themed storybooks on the attitudes of fifth-grade students towards mathematics lesson was investigated. During 2022-2023 academic year, 11 fifth-grade students from a public school in Mudurnu/Bolu participated in the study. The researchers desinged two semi-structured interview for data generation process. The interviews consisted of two phases: pre- and post-interviews. Content analysis was used for data analysis. The results of this study show that students who discovered the enjoyment of mathematics in math-themed storybooks increased their interest in mathematics and developed a positive attitude towards mathematics.