Özel yetenekli öğrencilerde sorgulama temelli matematik öğretimi sürecinden yansımalar
Reflections from the inquiry-based mathematics teaching process for gifted students
  1. Tez No: 834841
  2. Yazar: ÇAĞLA GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada; sorgulamaya dayalı öğrenme ortamında özel yetenekli öğrencilerin süreçteki yansımalarını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma metotlarından durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Durum çalışması yöntemi, bir durum veya olayın derinlemesine incelendiği, araştırmacının olaylar üzerinde çok az kontrolünün olduğu, verilerin sistematik şekilde toplandığı nitel bir araştırma yaklaşımıdır. Bu çalışmada öğrencilerin belirli durum ve konuları nasıl kavradıklarının, nasıl anladıklarının, nasıl anlamlandırdıklarının ve nasıl yorumladıklarının analizi yapılır. Dersler sınıf ortamında işlenmiştir. Öğrenciler 14 ders saati boyunca grup veya bireysel olarak etkinlikleri yapmışlardır. Araştırmaya 6. Sınıfta öğrenim gören 6 özel yetenekli öğrenci katılmıştır. Veriler ses kayıtları, öğrencilerin tuttuğu ders günlükleri ve gözlem yoluyla toplanmıştır. Analiz aşamasında gözlem ve ses kayıtları ile ortaya çıkan verilerin ışığında her bir kavram ile ilgili sorulara verilen cevaplar gruplandırılmıştır. Araştırma öncesinde sorgulama temelli öğretim sürecine uygun etkinlikler hazırlanmış ve yeterli süre verilerek öğrencilerle uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sorgulama temelli öğretimin özel yetenekli öğrencilerin matematik öğretiminde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin yönlendirici konumda olarak öğrencilerin sorgulama yapmalarına olanak sağlamaları sonucunda öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerinin, kendilerine olan özgüvenlerinin arttığı belirlenmiştir. Uygun zaman verildiğinde ve ortam yaratıldığında öğrencilerin matematiksel bilgileri farklı yollarla ispat edebildiği görülmüştür. Çalışmaya başlamadan önce uygulanacak etkinliklerin planlanması kısmında araştırmacı STÖ' in tüm adımlarını dikkate almış ve uygun etkinlikler planlamıştır. STÖ' in yapısına uygun hazırlanan etkinlikler gerçekleştirilirken ise öğrenciler daha çok süreç ve oluşturma adımlarında aktif olmuştur. Bazen bireysel çıkarımlar yapan öğrenciler bazen bir arada çalışarak etkinlikleri tamamlamış, değerlendirmeler yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; when an inquiry-based learning environment is created, it is aimed to examine the reflections of gifted students in the process. The case study method, one of the qualitative research methods, was used in the research. The case study method is a qualitative research approach in which a situation or event is examined in depth, the researcher has little control over the events, and data is collected systematically. In this study, an analysis is made of how students comprehend certain situations and issues, how they understand, how they make sense of them and how they interpret them. The lessons were taught in the classroom environment. The students did the activities sometimes individually, sometimes as a group, during 14 lesson hours. Six gifted students who read in the 6th grade participated in the research. The data were collected through lecture diaries kept by the students and observation. In the analysis phase, the answers given to the questions about each concept were grouped in the light of the data obtained through observation and audio recordings. Before the research, activities suitable for the inquiry-based teaching process were prepared and applied with the students by giving sufficient time. As a result of the research, it has been seen that inquiry-based teaching is quite effective in teaching mathematics to gifted students. It has been determined that as a result of the teachers' enabling the students to question by being in a guiding position, the high-level thinking skills of the students and their self-confidence increased. It has been observed that students can prove mathematical knowledge in different ways when appropriate time is given and the environment is created. Before entering the study, the researcher in the list of planning disclosures examined all the steps of the CSO and planned the appropriate activities. While the activities prepared in accordance with the structure of CSO were carried out, the students were more active in the process and creation steps. Sometimes the students who made individual inferences, sometimes worked together, completed the activities and made evaluations.