Cebir öğretiminde senaryo tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarısına etkisi ve öğretim yöntemine dair öğrenci görüşlerinin incelenmesi
The effect of scenario-based learning in algebra teaching on students in success in skill-based questions and an examination of student opinions on the teaching method
  1. Tez No: 833905
  2. Yazar: CEREN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALTINTAŞ, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde Matematik Öğretim Programı'nın ulaşmaya çalıştığı amaçlar arasında bireyin matematiksel kavramları anlamlandırıp sorgulama becerisiyle bilgiyi üretebilmesi, günlük hayatındaki problemlerde bu bilgiyi kullanması ve olumlu tutum geliştirmeleri yer almaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda sınav sisteminde de değişikliğe gidilerek Liselere Giriş Sınavı'nda üst düzey düşünme becerilerin kullanılmasını gerektiren beceri temelli sorulara yer verilmiştir. Bu araştırmanın amacı 6. ve 7. sınıf Cebir öğretiminde senaryo tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarısına etkisini ve öğretime dair öğrenci görüşlerini araştırmaktır. Senaryo tabanlı öğrenme, günlük yaşamda sık rastlanmayan ve soyut bilgi içeren cebir konusunda öğrencilerin gerçek yaşamla bağlantı kurmalarına aracı olacaktır. Öğrencinin cebir alanında senaryolar ile öğrenme gerçekleştirmesi matematik dersinde var olan özgüveninin artmasını sağlaması ve beceri temelli sorulara karşı duyulan önyargının kırılmasına vesile olacağı düşünülmektedir. Bu araştırma, özel yetenek tanısı konmuş 7 öğrenci, özel yetenek tanısı konmamış 58 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın modeli, cebir öğretiminde senaryo tabanlı öğrenme yönteminin öğrencinin beceri temelli sorulardaki başarısına etkisini ve öğrenci görüşlerini incelemeyi amaçladığından nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntemdir. Cebir öğrenme alanı ile ilgili konular, deney grubu öğrencileri ile senaryo tabanlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı ders plânına göre işlenirken kontrol grubu öğrencileri ile aynı konular mevcut öğretim yöntemleri işlenmiştir. Araştırmadaki nicel verileri elde etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Ölçme ve Değerlendirme Sistemine yüklediği cebir kazanımlarından oluşan beceri temelli soruların yer aldığı 6. ve 7. Sınıf Cebir Başarı öntest ve sontest oluşturulmuştur. Uygulama bittikten sonra nitel veriler ise deney grubundaki öğrencilerin senaryo tabanlı öğrenme yaklaşımı ile ilgili oluşturulan yarı yapılandırılmış Görüş Formundan elde edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarından öntest ve sontest ile elde edilen veriler bilgisayar ortamında işlenmiş daha sonra istatistik paket program ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest ortalamalarını karşılaştırmak için Mann Whitney U testi ile analizi yapılmıştır. Öğrenci görüşleri ise içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre cebir öğretiminde senaryo tabanlı öğrenme yöntemi ile işlenen dersin özel yetenek tanısı konmamış deney grubu öğrencilerinin öntest ve sontest ortalamalarının sontest lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığı, mevcut öğretim yöntemleri uygulanarak işlenen kontrol grubunda öntest ve sontest sonuçlarında anlamlı bir şekilde farklılaşmanın olmadığı, deney ve kontrol gruplarının sontest ortalamalarının deney grubu lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığı, özel yetenek tanısı konmuş öğrencilerde ise toplam puanlarında ve kazanım bazlı puanlarda sontest lehine artış olduğu görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin görüşleri incelendiğinde senaryo tabanlı öğrenme yöntemleri kullanılarak işlenen derslerde daha etkin olduklarını, kalıcı öğrenme gerçekleştirdiklerini mevcut öğretime göre kaygılarında azalma olduğunu ve eğlendiklerini ifade ettikleri sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the objectives that the Mathematics Curriculum tries to achieve in our country, the individual is expected to produce knowledge with the ability to understand and question mathematical concepts, use this knowledge in problems in daily life and develop positive attitudes. With the help of purposes, the examination system has been changed and skill-based questions that require the use of high-level thinking skills have been included in LGS. The purpose of this research is to investigate the effect of the scenario-based learning method on students' success in skill-based questions in 6th and 7th grade Algebra teaching and student opinions about teaching. Scenario-based learning is important as it helps students connect with real life in algebra, which contains abstract information and is not frequently encountered in daily life. It is thought that the student's learning through scenarios in the field of algebra will increase his/her self-confidence in mathematics lessons and will help break the prejudice against skill-based questions. This research was conducted with 7 students who were diagnosed with special talents and 58 students who were not diagnosed with special talents. The model of the research is a mixed method research in which qualitative and quantitative data are used together, as it aims to examine the effect of the scenario-based learning method in teaching algebra on the student's success in skill-based questions and student opinions. While the subjects related to the field of algebra learning were taught with the experimental group students according to the lesson plan in which scenario-based learning methods were applied, the same subjects were taught with the control group students using existing teaching methods. In order to obtain the quantitative data in the research, a 6th and 7th Grade Algebra Achievement pre-test and post-test were created, which included skill-based questions consisting of algebra achievements uploaded to the Measurement and Evaluation System by the Ministry of National Education. After the implementation was conducted, qualitative data was obtained from the semi-structured Opinion Form created about the scenario-based learning approach of the students in the experimental group. The data obtained from the experimental and control groups through pre-test and post-test were processed in a computer environment and then analyzed with a statistical package program. Analysis was performed using the Mann Whitney U test to compare the pre-test and post-test averages of the experimental and control groups. Student opinions were examined with content analysis. According to the results obtained from the research, the pre-test and post-test averages of the experimental group students who were not diagnosed with special talents in the course taught with the scenario-based learning method in algebra teaching differed significantly in favor of the post-test, and there was a significant difference in the pre-test and post-test results in the control group taught by applying current teaching methods. It was observed that there was no significant difference, the post-test averages of the experimental and control groups differed significantly in favor of the experimental group, and that there was an increase in the total scores and achievement-based scores of students diagnosed with special talents in favor of the post-test. When the opinions of the experimental group students were examined, it was revealed that they were more effective in the lessons taught using scenario-based learning methods, they achieved permanent learning, their anxiety decreased compared to traditional teaching, and they stated that they had fun.