Bankaların promosyon uygulamalarının emekliller üzerindeki etkisi: Erzincan örneği
The effect of banks' promotion practices on retirees: Erzincan example
  1. Tez No: 834840
  2. Yazar: MUSTAFA SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE YÜKSEL YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanların mal ve hizmetleri ne zaman, nerede ve nasıl alacağını tahmin etmek mümkün değildir. Bu aşamada, devreye pazarlama girmektedir. Özellikle hizmet sektörünün yaygın olduğu Türkiye'de, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak ve onların işletmelere bağlılığını arttırmak oldukça önemlidir. Bu sayede, işletmelerin ömürleri uzamaktadır. Bir hizmet işletmesi olan bankalarda, müşterileri çekmek için çeşitli pazarlama faaliyetleri yapmaktadırlar. Pazarlama karması elemanlarından olan tutundurma, işletmelerin müşteri sadakati yaratmasında önemli rol oynamaktadır. Promosyon uygulamaları da yapmış oldukları tutundurma faaliyetlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, Erzincan ilinde yaşayan ve genelde yaşam standardı düşük olan emeklilerin, bütçelerini rahatlatacaklarını düşündüklerinden dolayı promosyon uygulamalarından yararlanmaları ile ilgili görüşlerini ortaya koymak ve kamu-özel banka tercihlerini belirlemeye çalışmaktır. Bu bağlamda, promosyon uygulaması ile ilgili görüşlerini ölçmek için Erzincan ilindeki emeklilere anket uygulanmıştır. Uygulamaya ilişkin veriler T-testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve LSD testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak emeklilerin demografik özellikleri ile banka promosyon tercihi ve banka tercihinde üstün yönlerin ölçülmesinde bazılarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is not possible to predict when, where and how people will receive goods and services. At this stage, marketing comes into play. Especially in Turkey, where the service sector is widespread, it is very important to meet the wants and needs of customers and increase their loyalty to the company. In this way, the lifespan of businesses is extended. As a service company, banks engage in various marketing activities to attract customers. Promotion, one of the elements of the marketing mix, plays an important role in creating customer loyalty for companies. Promotional practices are also one of the promotional activities they carry out. The aim of this study is to reveal the views of pensioners living in Erzincan province, who generally have a low standard of living, on the utilization of promotional practices because they think that they will relieve their budgets and to determine their public-private bank preferences. In this context, questionnaire was administered to pensioners in Erzincan province to measure their views on the promotion scheme. The data related to the application were analyzed using T-test, analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and LSD test. As a result, a significant difference was found in some of the demographic characteristics of retirees and bank promotion preference and in measuring the superior aspects in bank preference.