Tunceli-Mazgirt'te bir Alevi ocağı: Şıh Çoban
An Alevi Ocak in Tunceli-Mazgirt: Şıh Çoban
  1. Tez No: 834850
  2. Yazar: BAHAR ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın başlarında yaşadığı düşünülen Şeyh/Şıh Çoban'ın menâkıbnâmeler ile sözlü anlatıların ötesinde tarihi bir şahsiyet olduğu da kabul görmektedir. Şeyh Çoban, derviş grubuyla birlikte Anadolu'nun birçok yerinde faaliyet göstermiş ve tasavvuf ekolünde rol oynayan evliyalar arasında yerini almıştır. Tarihsel süreçte geçirdiği değişimlere rağmen yöredeki Alevi ocakları içerisinde varlığını sürdürmüş olan Tunceli-Mazgirt merkezli Şıh Çoban ocağı ve yöredeki Alevi inanç pratiklerine sunduğu katkıları ile ocak-aşiret ilişkileri çalışmamızın ana konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
It is also accepted that Sheikh/Sıh Çoban, who is thought to have lived at the end of the 13th century and the beginning of the 14th century, is a historical figure beyond the hagiographies and oral narratives. Sheikh Coban, together with his dervish group, operated in many parts of Anatolia and took his place among the saints who played a role in the school of Sufism. The Sıh Coban lineage based in Tunceli-Mazgirt, which has continued its existence among the Alevi lineage in the region despite the changes it has undergone in the historical process, and the lineage-tribe relations with its contributions to the Alevi belief practices in the region, constitute the main subject of our study