Irak'ta dijital bankacılık sistemi ve gelişimi
Digital Banking System and Its Development in Iraq
- Tez No: 834849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak bankacılık sektöründe kullanılan teknolojinin (dijital bankacılık) gelişimi ile ilgili olarak Irak bankacılık sektörünün verilerini incelemek ve gelişimin boyutunu ve dijital teknolojinin performans üzerindeki etkisini görmektir. Çalışmaya hem devlet hem de özel sektör bankaları dahil edilmiştir. Kullanılan veriler Irak bankacılık sektörü için kapsamlı istatistiksel verilerin kullanıldığı Irak Merkez Bankası ve diğer bazı kurumlardan alınan verilerdir. Bireyler ile yatırımcılar arasındaki işlemlerin doğru ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the data of the Iraqi banking sector regarding the development of technology (digital banking) used in the Iraqi banking sector and to see the extent of the development and the effect of digital technology on performance. Both state and private sector banks were included in the study. The data used were collected. data that the researcher aims to numerically and accurately know the exact relationships between data and features, as well as characterization, identification and testing of the relationship between the variables in the research through Descriptive analysis of the data Research hypotheses and the data used in this study, Iraq using comprehensive statistical data for the Iraqi banking sector Data from the Central Bank and some other institutions. is the correct and fast conclusion of transactions between individuals and investors.