Alman bir mimar: Martin Elsaesser, hayatı ve Türkiye'deki mimari etkinlikleri
A german architect: Martin Elsaesser, his life and architectural activities in Turkey
  1. Tez No: 834857
  2. Yazar: UMUT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Almanya'da mimarlar için baskılar artmış ve savaşın korkunç neticeleri, Alman mimarların farklı ülkelere göç etmesine sebep olmuştur. Bu ülkelerin başında gelen Türkiye Cumhuriyeti, Alman uzman ve mimarlar için çalışma ortamı sağlamış, onların bu ülkeye hizmet etmesi hususunda önemli adımlar atmıştır. Türkiye'nin mimari anlamda kalkınması adına başkent Ankara'da yoğun imar faaliyetleri hakimdir. O dönem içerisinde bu yoğun imar faaliyetlerinin Almanya'dan getirttirilen mimarlarca daha yüksek bir seviyeye çıkartılması amaçlanmıştır. Almanya'dan gelen mimarlar hem eğitim hem de mimari tasarım anlamında Türkiye'de yoğun etkinlikleri görülmektedir. Bu dönem içerisinde Türkiye'ye gelen Alman mimarlardan Martin Elsaesser tezimizin ana konusunu oluşturmaktadır. Mimarın hayatı, Almanya'daki mimari faaliyetleri, Türkiye'ye gelişi ve Türkiye'deki mimari faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Mimarın yapıları incelenmiş, Türkiye ve Almanya üzerinden tasarımsal anlamda değişkenlikler, benzerlikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The oppression escalating against architects in Germany along with the First World War, and the terrible results of the war had caused German architects to immigrate to other countries. Turkey, being the leading one of those countries, provided German experts and architects with a work environment and took important steps for them to serve and contribute to Turkey. In terms of the architectural development of Turkey, intensive construction activities had been dominant in the capital Ankara. During that period, it was aimed to increase these public works and services to a higher level by the architects that came from Germany. These German architects have had a huge impact on both education and architectural design in Turkey. Martin Elsaesser, one of the German architects that immigrated to Turkey during that period, underlies the subject of this thesis. Accordingly, this study is focused on Elsaesser's life, his architectural activities, his immigration to Turkey, and his architectural activities in Turkey.