Wayfinding in adaptive reuse museums: Anatolian Civilizations Museum in Ankara
Yeniden işlevlendirilmiş müze binalarında yön bulma: Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi
- Tez No: 834858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yeniden işlevlendirilmiş binalar genellikle orijinal işlevlerinden farklı amaçlarla kullanılır. Özellikle büyük alışveriş merkezleri, müzeler, hastaneler gibi karmaşık binalar bu kapsamdadır. Yönlendirme problemi, kullanıcıların, özellikle binaların farklı bölümlerine giden yolların karışık olduğu durumlarda karşılaştığı bir sorundur. Yönlendirme sorunu olan yerlerde, bireyler kolaylıkla kaybolabilir ve doğru yere ulaşmak için uzun süreler boyunca dolaşmak zorunda kalabilirler. Ziyaretçilerin binada kolayca gezinmelerine ve doğru yere ulaşmalarına yardımcı olmak için uygun yönlendirme tasarlanmalıdır. Yönlendirme sisteminin tasarlanması sırasında mevcut binanın mimari özellikleri de dikkate alınmalıdır, bunlar bölümler, farklı malzeme kullanımı, aydınlatma ve diğer tüm mekansal özellikler olabilir. Ayrıca yönlendirme, işaretler, yön levhaları ve bilişsel haritalar gibi araçlardan da yararlanabilir. Yeniden işlevlendirilmiş bir binada yönlendirme sorunu ciddi bir sorundur ve bu sorunu çözmek için etkili bir yönlendirme sistemi oluşturulmalıdır. Bu sistem, ziyaretçilerin doğru yere kolayca ulaşmalarına yardımcı olacak ve ziyaretçiler olumlu bir ziyaret deneyimi yaşayacaklardır. Bu tez kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi bir vaka çalışması olarak seçilmiş ve bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada, yan koridorlar ile binanın merkezi bölümü arasında bazı bağlantıların kapatılarak yönlendirme sisteminin geliştirilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adaptive reuse buildings are often used for purposes different from their original function. Especially complex buildings such as large shopping centers, museums, hospitals are such buildings. The orientation problem is the users conflict of use, especially where the paths to different parts of the building are confusing. In places where there is a wayfinding problem, individuals can easily get lost and may have to wander around for a long time to reach the right place. Proper wayfinding should be designed to help visitors easily navigate around the building and reach to the desired destination. While designing the wayfinding system the existing building's architectural attributes should also be considered, such as partitions, different use of materials, lighting, and all other spatial attributes. Moreover wayfinding should also use signs, directional signage and cognitive maps can be used in the design. The problem of wayfinding in the repurposed building is a serious one and an effective wayfinding system needs to be created to solve this problem. This system will help visitors to reach the right place easily and visitors will have a positive visiting experience. Anatolian Civilization Museum was selected within the scope of this thesis for a case study and an investigation was carried out and it is found that the signage system can be improved by disconnecting some connections between the side aisles to central part of the building.