Boyun-sırt ağrılı şoförlerde kinezyo bantlamanın ağrı, fonksiyonellik, uyku kalitesi ve çalışma performansı üzerine etkisi
Effects of kinesio taping on pain, functionality, sleepy quality and work performance i̇n driverse with neck and back pain
- Tez No: 834859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, boyun- sırt ağrısı yaşayan şoförlerde kinezyo bantlamanın ağrı, fonksiyonellik, uyku kalitesi ve çalışma performansı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kartal ve Üsküdar Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerinde şoför olarak çalışan 25-55 yaş arasında 44 katılımcı dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen şoförler randomize olarak Egzersiz Grubu(n=22) ve Kinezyo Bant (n=22) Grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba da kontrollü ev egzersiz programı görsel olarak açıklandı ve videolu olarak egzersizler katılımcılara gönderildi. Kinezyo bant grubuna bunlara ilave olarak kinesiotape uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 6 haftalık tedavi sonrası yapıldı. Çalışmaya katılan bireylerin eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile kas gücü değerlendirmesi manuel kas testi ile ağrı şiddetleri Vizüel Analog Skalası (VAS) ile boyun fonksiyonelliği değerlendirmesi Boyun Özürlülük Göstergesi (BÖG) ile sırt fonksiyonelliği değerlendirmesi Quebec Sırt-Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği ile uyku kalitesi değerlendirmesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile çalışma performansı değerlendirmesi Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi (ÇRİA) ile değerlendirildi. Bulgular: VAS'a göre ağrı şiddetindeki azalma miktarının gruplar arası karşılaştırması sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır(p>0,05). Gruplar arası BÖG puanındaki azalma miktarlarının karşılaştırılması sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır(p0,05). Gruplar arası değişim PUKİ puanı karşılaştırılması sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır(p>0,05). Olguların ÇRİA puanı grup arasındaki değişim karşılaştırılması sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır(p>0,05) Sonuç: Boyun-sırt ağrılı şoförlere kontrollü ev egzersiz programı ile birlikte uygulanan kinezyo bantlamanın, iş ile ilgili kas-iskelet sistemi ağrılarının kontrol altına alınmasında uyku kalitesi, boyun-sırt fonksiyonelliği ve çalışma performansını arttırdığı; fakat sadece kontrollü ev egzersiz programına kıyasla daha üstün bir tedavi yöntemi olmadığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the effect of kinesiotape application on pain, functionality, sleep quality and work performance in drivers experiencing neck-back pain. Materials and Methods: 44 participants between the ages of 25-55 working as drivers in Istanbul Metropolitan Municipality Kartal and Üsküdar Home Health Services Units were included in the study. The drivers included in the study were randomly divided into Exercise Group (n=22) and Kinesio tape (n=22) Group. Controlled home exercise program was explained visually to both groups and the exercises were sent to the participants as video. In addition to these, kinesiotape was applied to the Kinesio Tape group. Evaluations were made before treatment and after 6 weeks of treatment. It was obtained by recording the answers of the individuals participating in the study, joint range of motion (ROM), manual muscle test, pain intensity with the Visual Analogue Scale (VAS), neck functionality assessment with the Neck Disability Indicator (BDI), back functionality assessment with the Quebec Back-Low Back Pain Disability Scale Sleep quality assessment was assessed by the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and work performance assessment was assessed by the Work Role Functioning Questionnaire (DRIA). Results: According to the results of the intergroup comparison of the amount of decrease in pain intensity according to VAS, there is no statistically significant difference between the groups (p>0.05). There is a statistically significant difference between the groups according to the results of the intergroup comparison of the amount of decrease in the BPM score between the groups (p0.05). There is no statistically significant difference between the groups according to the results of the comparison of the PUKI score between the groups (p>0.05). There is no statistically significant difference between the groups according to the results of the comparison of the change in the CRIA score between the groups (p>0,05). Conclusion: Kinesiotape application applied together with a controlled home exercise program to drivers with neck-back pain improves sleep quality, neck-back functionality, and work performance in controlling work-related musculoskeletal pain, but is superior to a controlled home exercise program alone. There is no treatment method.