Ozan Tevhidi'den Türkü derlemesi
A compilation of folk songs by Ozan Tevhidi
  1. Tez No: 834873
  2. Yazar: BİLAL YAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDAL KURTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, âşıklık geleneğinin yaşayan temsilcilerinden biri olan“Ozan Tevhidi”mahlaslı Kenan Bilgaç'ın yaşamı ve eserleri ele alınmıştır. 1960 yılında Sivas'ın Ulaş ilçesinin Patır (Yazıcık) köyünde dünyaya gelen Bilgaç (Tevhidi), yazdığı şiirleri bağlama ile besteleyerek, bu geleneği yaşatma gayreti içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma ile eserlerinin derlenerek kayıt altına alınması, ayrıca müzikal ve sözel özelliklerinin tespit edilmesiyle Ozan'ın müzik anlayışı hakkında bilgilere ulaşılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Ozan Tevhidi ile yapılan görüşmeler sonucunda kırık hava türünde toplam on altı adet eseri tespit edilmiş ve notaya alınmıştır. Bu eserler; konusu, hece ölçüsü, kafiye şeması, ses genişliği, makam ve usul yapısı gibi çeşitli açılardan incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlardan bazıları şu şekildedir: Ozan Tevhidi, eserlerinde on birli ve sekizli hece ölçülerini kullanmıştır. Eserlerinin tamamında birinci kıtalar çapraz kafiye, diğer kıtalar düz kafiye şeklindedir. En fazla 2/4 lük ölçü sisteminde olmak üzere sırasıyla; 9/8, 6/8, 15/8, 5/8, 10/8, 7/8 ölçülerde türküleri bulunmaktadır. Sivas'taki diğer ozanlardan farklı olarak, alışıla gelmiş âşık makamları olarak bilinen hüseyni ve uşşak makamlarının yanı sıra; segâh, karcığar, kürdi, gerdaniye ve hicaz makamlarında da eserlerinin bulunduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the life and works of Kenan Bilgaç, who uses the pseudonym“Ozan Tevhidi”and is one of the living representatives of the ashiq tradition, have been examined. Born in 1960 in the village of Patır (Yazıcık) in the Ulaş district of Sivas, Bilgaç (Tevhidi) continues his efforts to keep this tradition alive by composing his poems to the bağlama. The aim of this study is to compile and record his works and to determine the musical and verbal characteristics of his work to gain insights into Ozan's music philosophy. In the study, it was determined and transcribed a total of sixteen works by Ozan Tevhidi in the“kırık hava”genre, and these works were examined from various aspects such as subject matter, syllable count, rhyme scheme, vocal range, makam and rhythm structure. Some of the results obtained in the research are as follows: Ozan Tevhidi used 11-syllable and 8-syllable meters in his works. In all of his works, the first verses have a cross-rhyme, while the other verses have a straight rhyme. He has works in various time signatures, most commonly in 2/4, 9/8, 6/8, 15/8, 5/8, 10/8 and 7/8. In contrast to other minstrels in Sivas, it was determined that he had works in makams such as segâh, karcığar, kürdi, gerdaniye and hicaz in addition to the conventional âşık makams.