Talent management applications on administrative staff of large-scale private healthcare organisations
Büyük ölçekli sağlık kuruluşlarında idari personele yönelik yetenek yönetimi uygulamaları
  1. Tez No: 834874
  2. Yazar: İHSAN GEDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde yoğun rekabet ortamında iş hayatında köklü değişimler yaşanmaktadır. Değişim sürecine ayak uyduran işletmeler sürdürülebilir üstünlük elde edebilir. Şirketler değişimle birlikte yeniden yapılanma sürecine girmiş ve bu bağlamda en çok değişim insan kaynakları alanında yaşanmıştır. İşletmenin en temel ve en önemli girdisi çalışanlarıdır. İnsan kaynakları yönetimi ile çalışan odaklı bir yönetim anlayışı benimsenmiştir. İşletmelerin başarısı için çalışanların yeteneklerinin giderek daha fazla ön plana çıktığı yetenek yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. İnsan kaynağının etkin kullanımı ve insan gücünün bir üretim unsuru olarak kullanılması sonucunda sağlık hizmetlerinin standardı yükselecektir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda işgücünden yararlanılmakta ve hizmetin temel unsurları arasında“yetenek”kavramı yer almaktadır. Sağlık hizmetlerinin oluşturulmasında ve sunumunda yetenek yönetimi, sıklıkla kariyer yönetimi ve performans yönetimi alanları altında değerlendirilen bir alt disiplin olarak vurgulanmaktadır. Sağlık sektöründe en önemli varlık olarak kabul edilen insan kaynağına yatırım yapmanın önemi vurgulanmaktadır. Çalışmanın genel amacı, sağlık kuruluşlarının yetenek yönetimi stratejileri bağlamında idari kadrolarda istihdam edilen adayları nasıl belirlediğini ve seçtiğini incelemektir. Bu ortamda faaliyet gösteren bazı büyük ölçekli sağlık kuruluşları ile yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen nitel bulgular değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda yetenek yönetimini belirleme ve seçme uygulamaları incelendiğinde, araştırmamıza dâhil olan her sağlık kuruluşun kendi iç dinamiklerine özgü çeşitli uygulamalarının olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there are radical changes in business life in an intensely competitive environment. Businesses that keep up with the change process can achieve sustainable superiority. Companies entered the restructuring process with the change, and in this context, the most change was experienced in the field of human resources. The most basic and most important input of the business is its employee. An employee-oriented management approach has been adopted with human resources management. For the success of the business, the concept of talent management has emerged, in which the talents of the employees increasingly come to the fore. The standard of healthcare services will rise as a result of effective human resource utilization and the use of manpower as a production element. Workforce is used in the provision of health services, and the idea of“talent”is included into the service's foundational elements. In the creation and provision of healthcare services, talent management is stressed as a sub discipline that is often assessed under the areas of career management and performance management. The importance of investing in the human resource considered to be the most significant asset in the health sector is emphasized. The purpose of the study is to examine how healthcare organizations identify and select candidates for talent management strategies. Findings from interviews with some large-scale healthcare institutions operating in this environment were evaluated. When the procedures for determining and selecting talent management are reviewed as a result of the survey, it is seen that each business has various practices specific to its internal dynamics.