The effect of relaxation and stretching exercises on pain and quality of life in women with primary dysmenorrhea
Primer dismenoreli kadinlarda germe ve gevşeme egzersizlerinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 834904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ, PROF. DR. RUKSET ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, primer dismenoresi (PD) olan kadınlarda germe ve gevşeme egzersizlerinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu randomize çalışma, Deney Grubu (n=10) ve Kontrol Grubu (n=10) olarak ayrılan 20 gönüllüyü içermektedir. Dört hafta boyunca tüm katılımcılar haftada üç gün esneme egzersizleri yapmasına rağmen Deney Grubu her gün gevşeme egzersizleri yapmıştır. Tüm katılımcıların ağrı eşikleri müdahalelerden önce ve sonrasında Algometre cihazı ile değerlendirildi. Ayrıca müdahalelerden önce ve sonra Görsel Analog Skala (VAS), Menstrüel Semptom Anketi (MSQ) ve Kısa Form-12v2 Sağlık Anketi (SF-12v2) doldurdular. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların adet döneminde yaşadıkları ağrının her iki grupta da anlamlı olarak azaldığını gösterirken, Deney Grubundaki düşüşün daha belirgin olduğunu gösterdi (p0.05). Sonuç olarak, çalışmada PD'li kadınlarda germe egzersizlerinin ağrı, adet semptomları ve yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri olduğu bulundu. Yine de bu etkiler, germe ve gevşeme egzersizlerini birleştirmede daha etkiliydi. Yaşam kalitesini artırmak, ağrıyı azaltmak ve adet döneminde yaşanan semptomları hafifletmek için esneme ve gevşeme egzersizlerini bir arada önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of stretching and relaxation exercises on pain and quality of life in women with primary dysmenorrhea (PD). This randomized study included 20 volunteers divided into the Experimental Group (n=10) and Control Group (n=10). Although all participants did stretching exercises three days a week for four weeks, the Experimental Group also did relaxation exercises daily. Pain thresholds of all participants were measured with an Algometer before and after the intervention. Moreover, they filled Visual Analog Scale (VAS), Menstrual Symptom Questionnaire (MSQ), and Short Form 12v2 Health Survey (SF-12v2) before and after interventions. The study's results showed that while the pain experienced by the participants during their menstrual period decreased significantly in both groups, the decrease was more pronounced in the Experimental Group (p0.05). In conclusion, it was found in the study that stretching exercises had positive effects on pain, menstrual symptoms, and quality of life in women with PD. Still, these effects were more effective in combining stretching and relaxation exercises. We can suggest combining stretching and relaxation exercises to improve quality of life, reduce pain, and alleviate symptoms experienced during the menstrual period.