Fossa cranii posterior'dan makine öğrenmesi algoritmaları ile cinsiyet tahmini
Sex estimation from posterior cranial fossa with machine learning algorithms
  1. Tez No: 834905
  2. Yazar: EMİNE İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DIRAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fossa cranii posterior'da bulunan anatomik yapılardan kadın ve erkek bireylerde yapılan morfometrik ölçümler ile makine öğrenme algoritmalarını kullanarak cinsiyetler arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek/ortaya koymak amaçlandı. BAİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran dâhil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun olan 100 erkek 100 kadın toplamda 200 birey çalışmaya alındı. Görüntüler iş istasyonuna aktarılarak volume rendering tekniği ile fossa cranii posterior'da yer alan 26 parametrede morfometrik ölçümler yapıldı. Lojistik Regresyon, Rastgele Orman, Karar Ağacı, K-En Yakın Komşu, Gaussian Naive Bayes, Doğrusal Diskriminant Analizi, Destek Vektör Makinesi algoritmaları kullanıldı. Doğruluk skoruna bakıldığında eğitim seti için 0,894 ve test seti için 0,875 olarak bulunan en yüksek değer ile en efektif algoritmanın Rastgele Orman olduğu görüldü. Fossa cranii posterior bölgesindeki anatomik yapıların morfometrik ölçümleri kullanılarak cinsiyet belirlemede makine öğrenmesi algoritmalarının kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine whether there is a significant difference between male and female in terms of morphometric measurements of anatomical structures in the fossa cranii posterior using machine learning algorithms. A total of 200 individuals, consisting of 100 men and 100 women who met the inclusion and exclusion criteria for the BAIBU Education and Research Hospital, were included in the study. Measurements were taken with 26 parameters using volume rendering technique on the images. Logistic Regression, Random Forest, Decision Tree, K-Nearest Neighbour, Gaussian Naive Bayes, Linear Discriminant Analysis, and Support Vector Machine algorithms were employed in the study. As considering the accuracy score, it is observed that the most effective algorithm is Random Forest, with a value of 0.894 for the training set and 0.875 for the test set. It has been concluded that machine learning algorithms can be used to determine gender by utilizing morphometric measurements of anatomical structures in the posterior cranial fossa.