Futbolcularda FıFa 11+ ve statik stretchıng ısınma protokollerinin çeviklik, sürat ve esneklik üzerine akut etkileri
Acute effects of FiFa 11+ and static stretching warm-up protocols on agility, speed and flexibility in football players
  1. Tez No: 834907
  2. Yazar: SERKAN MARTİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda FIFA 11+ ve statik stretching ısınma protokollerinin çeviklik, sürat ve diz eklem hareket açıklığı üzerine akut etkilerini incelemektir. Yirmi dört erkek futbolcunun gönüllü olarak katıldığı çalışmada ortalama yaş (20,13±1,51 yıl), boy (175,5±4,25 cm), kilo (69±5,81 kg), spor yaşı (8,13±1,90 yıl) olduğu görülmektedir. Ayrıca, katılımcıların sağ dominant ekstremiteye sahip olanların oranı %83,33 sol dominant ekstremiteye sahip olanların oranı ise %16,67'dir. Çalışmada aynı denek grubu üzerinde uygulanan çapraz kontrollü deney tasarımı yöntemi kullanılmıştır. İki oturumda gerçekleştirilen çalışmada denekler, A ve B grubu olmak üzere rastlantısal olarak 2 gruba ayrılmıştır. Birinci oturumda A grubu FIFA11+ ısınma protokolü, B grubu ise statik stretching ısınma protokolü ile uygulamaya alınmıştır. Toplanan verilerin ardından, 48 saatlik dinlenme periyodu gerçekleştirilmiştir. İkinci oturumda gruplar yer değiştirmiş ve aynı veriler tekrar toplanmıştır. Isınma uygulamalarının ardından, ölçümlere geçmeden 4 dakikalık dinlenme süresi verilmiştir. Ardından sırasıyla 20 metre sürat, Illinois çeviklik testi ve eklem hareket açıklığı ölçümleri (quadriceps ve hamstring kasları) yapılmıştır. Normal dağılım gösterdiği belirlenen verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Verilerin analiz sonuçlarında çeviklik ve sürat parametreleri açısından FIFA11+ lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak sürat ve çeviklik parametrelerinin gelişimi için FIFA11+ ısınma protokolü, dominant ekstremite hamstring kası esnekliği için ise statik stretching ısınma protokolü önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of FIFA 11+ and static stretching warm-up protocols on agility, speed and knee range of motion in football players. Twenty-four male football players participated voluntarily in the study and the mean age (20.13±1.51 years), height (175.5±4.25 cm), weight (69±5.81 kg), and training age (8.13±1.90 years) were observed. In addition, 83.33% of the participants had right dominant extremity and 16.67% had left dominant extremity. In the study, a cross-controlled experimental design (crossover) was used on the same group of subjects. In the study, which was conducted in two sessions, the subjects were randomly divided into 2 groups as A and B groups. In the first session, group A was applied with FIFA11+ warm-up protocol and group B was applied with static stretching warm-up protocol. After the collected data, a 48-hour rest period was performed. In the second session, the groups were switched and the same data were collected again. After the warm-up, a 4-minute rest period was given before the measurements. Then, 20-metre sprint, Illinois agility test and range of motion measurements (quadriceps and hamstring muscles) were performed respectively. Independent sample t-test was used to analyse the normally distributed data. The results of the data analysis showed a significant difference in favour of FIFA11+ in terms of agility and speed parameters (p0,05). As a result, FIFA11+ warm-up protocol can be recommended for the development of speed and agility parameters, and static stretching warm-up protocol can be recommended for dominant limb hamstring muscle flexibility