Al-Isnawi Objections in his Book ' Nihayt Al-Sool ' toAl-Minhaj BookContained in the Introduction & First Chapter
İsnevi'nin Nihayetil Sul Ala kitab Elminhac isimli kitabının mukaddime ve birinci bölümünde bulunan itirazları
  1. Tez No: 834906
  2. Yazar: YONOS ALJABARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED YASİN ALKARALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Al Al Bayt University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
İsnevi'nin Nihayetil Sul ala kitab elminhac isimli kitabının mukaddime ve birinci bölümünde bulunan itirazları. (Minhac el vusul ila ilm el usul) kitabı, İmamı Beydâvî nin (Allah ona rahmet etsin) mütekellim usul âlimlerin mezhebi üzere tasnif etmiş olduğu en önemli usul metinlerinden biridir. Bu kitap pek çok ilgi ve ihtimam görmüştür. Şerh edilmiş, nazım edilmiş ve haşiyeler yazılmıştır. Eskiden beri bu günümüze kadar ders kitabı olarak okutulmuş ve okutulmaktadır. Bize gelen şerhlerinden biri de Allame İsnevi'nin Nihayetül sul Şerhu minhacul usul isimli kitabıdır. Ve bu, meseleleri açıklama ve Beydâvî'nin görüşünü diğer Usul âlimlerinin görüşleriyle karşılaştırma ve diğer büyük faydalar bakımından Minhac'ın diğer açıklamalarını geride bırakan ayrıntılı bir açıklamadır. El-İsnevi, kitabında, öğretim programı kitabının doktrini bilmek için bir kaynak olarak kabul edilmesini veya öğretisinin doğruluğunu - yöntem arayışı açısından değil, materyal açısından - bir değerlendirme noktası haline getiren birçok itirazdan bahsetti. Çünkü el-İsnevi'nin Şerhi ne gelenler, müfredatın ibarelerini çözmek istediler, Ancak çok sayıda bulunan bu itirazlar kitabın kolayca anlaşılmasına engel teşkil ediyordu. Dolayısıyla bu itirazları incelemeye ihtiyaç vardı. Bu araştırma, El-Minhac kitabının giriş ve ilk kitabına ilişkin kitabında El isnevi'nin itirazlarını ve itirazın tam yerini ve bu itirazların yerine göre tasnifini ele almıştır. El isnevi'nin itirazlarının her birinde, özellikle konuyu müfredatın diğer müfessirlerinden ele alan, buna ilave yapmadan, örneğin itirazların alındığı konular ve buradaki itilafların münakaşası yukarda yapıldı. Burada İtirazlar incelenirken kullanılan terminoloji nin tarifi ile en önemli kaide ve kurallara tenbih vardır. Bu çalışmada ele alınan itiraz sayısı yüz yirmi üçe ulaştı ve şu şekilde dağıtıldı: Tariflere (tanımlara) otuz altı itiraz, Taksimlere on iki itiraz, İbarelere beş itiraz ve tasdiklere yapılan yetmiş itiraz. Muhalefet ve nakz arasında men olmayan bir şekilde dağıtılmıştır, çünkü böyle bir durumda başka türlü tasavvur edememiştir. İtirazların üçte birinin Beydâvî'nin kitabında çıkardığı delillere yöneltildiği ve bu araştırmada El İsnevi, Beydâvî'nin sözlerinden kastettiğini anlamadığı veya El-Beydâvî'nin sözlerinin aksine bir şekilde yönlendirildiği için olmuştur. İtirazların meydana geldiği hatalara gelince, itirazların çoğu yerinde değildir. El İsevi, itirazdan bahsettiğinde iddia etti ve El-İsnevi'nin yapmış olduğu itirazlarının muhalifleri, kabul edenlerden daha fazlaydı. Yaklaşık yüzde seksen üç ve dolayısıyla bu itirazların büyük çoğunluğu geçerli değildir, bu nedenle El Minhac el İsnevinin kendisine yaptığı itirazlardan kaynaklanan sıhhati konusundaki vehimler doğru değildir ve Aynı şekilde bu itirazlar çoğunlukla (tarife olup tarif olunana değil) veya (taksime olup taksim olunana değil) veya (Delil e olup delil getirilene değildir.) böyle olunca El-İsnevi nin, soru veya delilin bazı yönlerinde onunla aynı fikirde olmasa bile El-Beydavî ile aynı mezhepte olduğuna işaret vardır. Al-İsnevi'nin“Nihayet el-Sul”kitabında itiraz ettiği birçok konuda Beydavi ile aynı fikirde olduğu eltemhid kitabında görülmektedir. Yukarıda geçen bilgilere binaen El İsnevi nin Al-Minhac kitabına vaki olan itirazlarının çoğu kitabın seçilen bölümünde çözüme kavuşturuldu. El-Minhac Kitabı yapılan itirazlara rağmen aldığı çalışma ve inceleme için gördüğü ilgiyi hak eden bir kitap olduğunu görüyorum. Gerçekten de, bu araştırma bu kitaba daha fazla ilgi gösterilmesini gerektirmektedir ve açıklamaları ve ondan yararlanmanın kapsamını genişletmek, çünkü bu kitapta yer alan faydalar ince ifadelerle formüle edilmiştir. Son olarak, Allame el-İsnevî'nin itirazlarını ve ona sunulan çözümleri düşünen kişi, böyle bir âlimin, yapmış olduğu merdut itirazların çokluğu karşısında şaşırabilir. Buna verilecek cevap, belki de, el-İsnevi'nin bu itirazların çoğunu Minhac Kitabını okuttuğu sırada getirdi. Çünkü bu kitabı defalarca şerh ile açıklamasını yaptığı zikredildiği gibi, ve yine bunlar, tam bir araştırma yapılmadan ortaya çıkan ve bahsedilen itirazlardır. v belki de Nihayetül Sul kitabında bahsetmesi ve tahkik etmeden bırakması Talebelerini denemek ve onları eleştirel bakışa alıştırmak içindir. Çünkü bu itirazlardan bir itirazı araştırmak büyük bir faydadan yoksun olmadığı ve belki de öğrencileri için bir sınav ve onlar için bir öğreti olarak zikretmiş olacağından El-İsnevi mazur görülebilir. Bir kitabın şerhinde çok sayıda itiraz iyrad etmek âlimlerin âdeti değildir. Bilakis, talebeye Müfredat ve kelime dağarcığını açıklamaya yetecek birçok şerh vardır.- Allah ona merhamet etsin - oluşturulan ve incelenen itirazlardan bahsederek faydayı genişletmek istedi ve bunda şüphesiz öğrenciler için hiç inkâr edilemeyecek bir fayda var.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Name of Allah, the Compassionate, the Merciful. Praise be to Allah, Lord of the Universe, and Peace and Prayers be upon His Final Prophet and Messenger.“Minhaj alwusool”book of Al-Baidawi considered to be one of the most important books in the science of Islamic fundamental jurisprudence. For the great importance of this book, some Muslim scholars and researchers have studied and investigated it with most of them explaining it. Some of them converted it to poems with a commentary. One of the prominent scholars that explained this book was the Muslim scholar Al-Isnawi in his book“Nihayat Al-Soul”. This book is the most important book that explained the“Minhaj”book, because of the following reasons: It details the issues contained in“minhaj”book expansively. • .it compares Al-Baidawi's views with those of others, and includes other great benefits • Al-Isnawi cited in his book“Nihayat alsol”are many objections to the“minhaj”. Keeping these objections in mind, the reliability of“Minhaj”as a book for teaching or citing views is taken under consideration, and the benefits of“Nihayat alsol”became limited because the reader is tired of the large number of objections and the lack of solutions, especially that the book is a book of annotation, and the reader wishes to explain the words of Albaidawi but the objections because of these reasons there is an urgent need to examine these .of Al-Isnawi hinders that objections in light of these problems. So, This research looks at the objections that are contained in the introduction and first chapter, from points of view of the scholars and compares it with others. In all cases, the original text is shown. In addition, this research presents the most significant terms used in studying the objections and mentions their basic rules. This investigative study examined one Hundred and twenty three objections. Thirty five of these objections based on perception, twelve on divisions, six on expressions, and seventy were based on arguments. Most of the objections discussed addressed evidences that Albaidawi used in his book. The research was able to disprove most of the objections chosen. This was either by proving the incorrectness of the objection or by interpreting the texts of Al-Minhaaj objected differently from the interpretation that Al-Isyawi relied on. This research also showed that the opponents of Isyawi were more than the advocates. As a result, the doubts about some texts of the Al-Bayddawi established by Al-Isyawi were proven to be false in this research. This study showed that most of the objections were directed against the evidences, not the results, and against the definitions, not the things to be defined. After tackling most of the objections established by Al-Isyawi towards the“Minhaaj”book, this research stresses the importance of this book and appreciates paying more attention to it. Some people might wonder about the existence of such false objections raised by the Muslim scholar Al-Isnawi. Presumably, these objections were established during his elucidation of Al- Minhaaj book. Al-Isnawi explicated this book several times, so it might be that some of these objections were raised during the explaining of the book and were not examined carefully. Alternatively, these objections might have been raised deliberately by Al-Isyawi in order to test his students; particularly because Al-Minhaaj was a teaching book, so his students would be interested to read it and study the objections because tackling these objections is very beneficial for them. This research shows that studying the objections of the scholars is vital for two reasons: First, considering the objections concludes whether the book under examination was • accurate or not. Second, studying the objections leads to important conclusions about the original author • and his critiques.