Meme kanseri hücre hattında kakule ile omega-3'ün (DHA) apoptoza etkisinin araştırılması
Investigating the effects of cardamom and omega-3 (DHA) on apoptosis in a breast cancer cell line
- Tez No: 834919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADI KARIMKHANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı kakule ve Omega-3 (DHA)'ün MCF-7 insan meme kanserinde indüklenen, meme kanser modelinde oluşabilecek apoptotik ve antiapoptotik yol açıp açmadığını araştırmak ve Kakule ile Omega-3 (DHA)'ün koruyucu etkinliğini incelemek ve belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kakule ekstresi hazırlandı ve DHA bir firmadan temin edildi. MCF-7 hücreleri kakule ve DHA'nın değişen konsantrasyonlarıyla 24 ve 48 saat inkübe edildi. MTT testi ile hücre canlılıkları belirlendi. Ayrıca kakule ve DHA'nın farklı konsantrasyonlarda kombinasyonlarıyla da MCF-7 hücreleri inkübe edildi ve MTT testi ile hücre canlılıkları belirlendi. BAX, p53, sitokrom-C ve CAPN-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: Bu çalışmada, MCF-7 hücreleri üzerinde kakule, DHA ve kakule+DHA'nın etkisi incelenmiştir. 24 ve 48 saat sonunda, kakule, DHA ve kakule+DHA'nın hücre canlılığını anlamlı düzeyde azalttığı belirlenmiştir. Kakule dozu 24 saatlik 200 μM olarak belirlenirken, DHA dozu 24 saatlik 50 μM olarak belirlenmiştir. Kontrol grubu ile kıyaslandığında, kakule200+DHA50 kombinasyonunda 24 saatlik IC50 değeri 104,1 μM olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate whether cardamom and Omega-3 (DHA) induce apoptotic and anti-apoptotic pathways in MCF-7 human breast cancer cells and to examine and determine the protective effect of cardamom and Omega-3 (DHA) in breast cancer models. Materials and Methods: cardamom extract was prepared, and DHA was obtained from a company. MCF-7 cells were incubated with varying concentrations of cardamom and DHA for 24 and 48 hours. Cell viability was determined using the MTT assay. Additionally, MCF-7 cells were incubated with different concentrations of cardamom and DHA in combination, and cell viability was determined using the MTT assay. BAX, p53, cytochrome-C, and CAPN-1 levels were analyzed using the ELISA method. Results: This study examined the effects of cardamom, DHA, and cardamom+DHA on MCF-7 cells. It was determined that cardamom, DHA, and cardamom+DHA significantly reduced cell viability at 24 and 48 hours. The cardamom dose was determined to be 200 μM for 24 hours, while the DHA dose was determined to be 50 μM for 24 hours. Compared to the control group, the 24-hour IC50 value in the cardamom200+DHA50 combination was 104.1 μM.