Yahudi düşüncesinde özgür irade ve insan hürriyeti: Gersonides (Ö. 1344) örneği
Free will and human freedom in Jewish thought: The example of Gersonides (D. 1344)
  1. Tez No: 834923
  2. Yazar: SEMA NUR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN MERAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Yahudi düşünür Gersonides (Levi ben Gerşom)'in (ö. 1344) özgür irade ile ilgili görüşlerini incelediğimiz bu tez çalışması, giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin konusu, sınırları ve metodu, konunun tarihsel arka planı, Gersonides'in hayatı ve eserleri ile literatürdeki temel kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Gersonides'in kabul ettiği astrolojik determinizm ile özgür irade arasındaki bağdaşmazlık sorunu ve bu soruna çözümü incelenmiştir. İkinci bölümde, Tanrı'nın ve insanın geleceğe dair önbilgisinin meydana getireceği determinizm ile özgür iradenin imkânı tartışılmıştır.“Tanrı'nın İnayeti ve Ölümsüzlük”başlıklı üçüncü bölümde ise Gersonides'in Tanrı'nın âlemdeki her şeyi mümkün olabilecek en iyi şekilde tedbir ettiği düşüncesi olan inayet konusu ve onunla bağlantılı olan kötülük problemi, ödül ve ceza ile ölümsüzlük konuları işlenmektedir. Tezde, Gersonides'in kuvvetli bir şekilde savunduğu insanın özgür iradeye sahip olduğu tezini; onun evren anlayışının merkezinde yer alan astrolojik determinizm ile Yahudiliğin inanç sisteminde yer alan Tanrı'nın bilgisi, inayeti, peygamberlik, mucizeler, ödül ve ceza, ölümsüzlük gibi teolojik meselelerde felsefî argümanlarla nasıl uzlaştırmaya çalıştığının izleri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the perspectives of the Jewish philosopher Gersonides (Levi ben Gershom), who lived until 1344, regarding the concept of free will. It comprises an introduction, three main chapters, and a conclusion. In the introduction, we delve into the subject matter, establish the scope and methodology of the thesis, provide historical context, survey Gersonides' life and works, and highlight the primary literature sources. The first chapter analyzes Gersonides' stance on the challenging issue of reconciling astrological determinism with free will, along with his proposed solutions. The second part investigates the possibility of free will coexisting with the determinism stemming from God's knowledge and human foreknowledge of the future. The third chapter, titled“God's Providence and Immortality”, explores Gersonides' concept of providence, where he posits that God ensures the best possible order in the universe. It also addresses related topics such as evil, reward, punishment, and immortality. Throughout the thesis, we trace Gersonides' efforts to harmonize his strong defense of human free will with astrological determinism, a central element of his cosmic understanding, and his philosophical discussions on theological matters within the Jewish belief system, including God's knowledge, providence, prophecy, miracles, reward-punishment, and immortality.