Batman'da yaşayan yetişkin kadınların eğitim durumlarının diyet örüntüleri ve diyet kalite indeksleri üzerine etkisini inceleme çalışması
Investigative study on the impact of education levels on the dietary patterns and diet quality indices among adult women living in Batman
  1. Tez No: 834943
  2. Yazar: AYDAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Batman'da yaşayan yetişkin kadınların eğitim durumlarının diyet örüntüleri ve diyet kaliteleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Batman Bölge Devlet Hastanesi Diyet Polikliniği'ne 4 Mayıs-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri yetişkin 126 kadın üzerinde yürütülmüştür. Bireylere, demografik bilgilerini, yaşam tarzı alışkanlıklarını, beslenme alışkanlıklarını, hastalık durumlarını, eğitim durumlarını, beslenme bilgilerini, besin tüketim durumlarını, diyet kalitelerini içeren sorulardan oluşan anket formu uygulanmıştır. Antropometrik ölçümlerde boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümü alınmış, BKİ değerleri hesaplanmıştır. Diyet kalitesi Diyet Kalite İndeksi Uluslararası (DKİ-U) skorlaması ile belirlenmiştir. Kadınların %11.9'unun okuryazar olmadığı, %7.9'unun okuryazar, %28.6'sının ilkokul, %20.6'sının ortaokul, %23.0'ünün lise, %7.9'unun üniversite mezunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the influence of educational status on dietary patterns and diet quality indices among adult women residing in Batman. The study was conducted on 126 adult women aged ≥ 18 years who were admitted to the Turkish Health Ministry Batman Regional State Hospital Diet Clinic between May 4 and August 31, 2015. A survey form was administered to the participants, encompassing questions related to demographic details, lifestyle habits, nutritional practices, medical history, education levels, nutrition knowledge, food consumption status, and diet quality. Anthropometric measurements, including height and body weight, were recorded, and BMI values were calculated. Diet quality was determined using the Diet Quality Index (DQI-I). In the cohort, 11.9% of the women were illiterate, 7.9% were literate, 28.6% had primary education, 20.6% had secondary education, 23.0% had high school education, and 7.9% were university graduates.