Sebze bahçelerinde damla sulama sistem maliyetlerinin karşılaştırılması
Economical comparison of drip irrigation systems for vegetable fields
- Tez No: 83496
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SEBZE BAHÇELERİNDE DAMLA SULAMA SİSTEM MALİYETLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hatice Elif ISLIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1999, sayfa: 80 Jüri: Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Mehmet APAN Prof.Dr. M.A1İ TOKGÖZ Bu çalışmada, Ayaş Bahçe Bitkileri Araştırma istasyonunda bulunan sebze bahçesi model alınarak, farklı bahçe büyüklüğü (10 da, 20 da, 50 da ve 100 da), farklı sebzeler (marul, biber, domates, hıyar, kavun) ve su kaynağının farklı dinamik yüksekliği (yerçekimi, taıiabaşı kanalı, dinamik yüksekliği S m ve 10m olan keson kuyular ile 20 m, 50 m ve 100 m olan derin kuyular) için damla sulama sistemleri planlanmış, sistem unsurları boyutlandınlmış ve birim alan sistem debileri ile farklı maliyet unsurları (proje keşif bedeli, tesis masrafları, yatırım masrafları, yıllık sabit masraflar, yıllık enerji masrafları, yıllık bakım-onarım masrafları, yıllık sulama işçiliği masrafları ve yıllık toplam masraflar) elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre birim alan sistem debileri 0.35-1.86 L/s/ha arasında bulunmuştur. Bitki özelliği değiştikçe, diğer bir deyişle lateral aralığı arttıkça tesis masrafları ve yıllık toplam masrafların ortalama değerleri önemli düzeyde azalmakta, sulama işçiliği masrafları sabit kalmaktadır. Enerji masraflanndaki değişim ise lateral aralığına bağlı olmamaktadır. Su kaynağı özelliği dikkate alındığında ise derin kuyu koşuluna kadar, dinamik yükseklik arttıkça tesis masrafları ve yıllık toplam masraflarının ortalama değerleri artış göstermekte, derin kuyu koşuluna gelindiğinde değerlerde belirli bir düşme olmakta, sonra kuyu dinamik yüksekliği arttığında artmaktadır. Dinamik yükseklik arttıkça, tesis masrafları, yıllık toplam masraflar ve sulama işçiliği masrafları azalmaktadır. Enerji masraflanndaki değişim parsel büyüklüğüne bağlı değildir. ANAHTAR KELİMELER: Damla sulama sistemi, sebze bahçesi, sistem maliyeti, sistem debisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis ECONOMICAL COMPARISON OF DRIP IRRIGATION SYSTEMS FOR VEGETABLE FIELDS Hatice Elif ISLIO?LI! Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1999, Page: 80 Jury: Prof.Dr. Yetkin GİNGÖR Prof.Dr. Mehmet A PAN Prof.Dr. M.AIi TOKGÖZ In this study, drip irrigation systems were planned, systems components were determined as dimensional, unit area system discharge and different cost components (estimated cost, project cost, investment cost annual costs) were found out for different field size (10 da, 20 da, 50 da and 100 da) different vegetables (lettuce, green pepper, tomato, cabbage, cucumber) and different dynamic height of water source (gravity, channel, shallow wells with 5 m and 10 m dynamic heights, and deep wells with 20 m, 50 m and 100 m dynamic heights) by taking a model vegetable field of Ayaş Horticulture Research Station. According to the research results, system discharges for unit area were found as 0.35-1.86 L/s/ha, average values of foundation costs and annual total costs are decreased on a large scale as to crop type, or increasing lateral space, costs of irrigation laborer are left constant, variation of energy costs are not depended on lateral space. However, average values of foundation costs and annual total costs are increased by increasing dynamic height up to deep well condition considering water source type, A certain decreasing invalues are determined when getting deep well condition. Then if dynamic height of well was increases, they increased, when increasing dynamic height, energy cost was increased, However costs of irrigation laborer were left constant, if plat size was increase, foundation costs. annual total costs and costs of irrigation laborer were decreased, variation in energy costs are not depended on plat size. KEY WORDS: Drip irrigation system, vegetable field, system cost, system discharge