Self-tuning PID kontrolün bir nötralizasyon prosesine uygulanması
Application of self-tuning PID control to a neutralization process
  1. Tez No: 120903
  2. Yazar: SEMİN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE HAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SELF-TUNING PID KONTROLÜN BİR NÖTRALİZASYON PROSESİNE UYGULANMASI Semin ALTUNTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Hale HAPOĞLU Doğal hava kalitesinin bozunması olarak tanımlanan hava kirliliğini yaratan emisyonların en önemlilerinden birisi S02 gazıdır. Bu çalışmada, atık gaz S02' nin havadan gideriminde uygulanan yöntemlerden biri olan CaC03 çözeltisi kullanılmıştır. CaC03' nın H2S04 ile nötralizasyonu, çözünme hızının maksimum olduğu pH değerinde deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Kireçtaşının H2S04 ile nötralizasyonu, karıştırmalı sürekli bir reaktörde gerçekleştirilmiştir. Ortam pH değeri kendinden ayarlamalı PID (STPID) algoritması ve on-line bilgisayar kontrol sistemi kullanılarak kontrol edilmektedir. Sistem modeli olarak ARMAX kullanılmıştır. Sahte rastgele ikili sinyal (PRBS), kontrol edilen sistemin dinamiğini tanımlamak için bir etki fonksiyonu olarak kullanılmış ve sistem çıktısı ölçülmüştür. Model parametreleri Bierman algoritması kullanılarak hesaplanmıştır. STPID kontrol edicinin ayar parametreleri belirlenmiştir. 2002, 76 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Self-Tuning kontrol, pH kontrol, nötralizasyon, S02 giderilmesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATION OF SELF-TUNING PID CONTROL TO A NEUTRALIZATION PROCESS Semin ALTUNTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Assos. Prof. Dr. Hale HAPOGLU One of foremost air-polluting which can be determined as being deterioration in the quality of the air is the emission of sulfur-dioxide gas. In this study, CaC03 solution which is one of the method used for the removal of the waste gas S02 from air was used. The neutralization of CaC03 with H2S04 was realized experimentally at the pH value that dissolution rate is maximum. The neutralization of limestone with H2S04 was realized in a stirred continuous reactor. pH value of the medium was controlled by utilizing Self-Tuning PID (STPID) algorithm and the on-line computer control system. ARMAX was used as the system model. A pseudo-random binary sequence (PRBS) was utilized as a forcing function in order to identify the dynamics of the process to be controlled and the system output was measured. The model parameters were evaluated by using Bierman algorithm. The tuning parameters of the STPID controller were determined. 2002, 76 pages KEY WORDS: Self-Tuning control, pH control, neutralization, the removal of S02gas