2018 TDEÖP'ün kazanım ve alana özgü becerilere ulaşma düzeyinin öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
A look of the examination of the level of achievement of the field-spefic skills of TDEÖP learning outcomes within the framework of 12th grade students
  1. Tez No: 834972
  2. Yazar: DİLAN AYDOGDU SOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
2018 TDEÖP'ün kazanım ve alana özgü becerilere ulaşma düzeyini MEB'de görev yapan ve aynı zamanda 12. sınıf öğrencilerinin dersine giren TDE öğretmenlerinin ve 12. sınıf öğrencilerinin görüşlerine göre incelemektir. Çalışmada karma yöntem (mixed method) kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında tarama modeli, nitel kısmında olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kocaeli il merkezinde bulunan 9 ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 529 öğrenci ve bu öğrencilerin dersine giren 25 TDE öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçlarını 12. sınıf öğrencilerine uygulanan kazanım değerlendirme anketi ile Sarıtaş (2019) tarafından geliştirilen ve revize edilerek TDE öğretmenlerine uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturmaktadır. Öğrencilerden elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 paket programı ile öğretmenlerden elde edilen nitel veriler ise kodlanıp, temalar oluşturularak içerik analiz tekniğiyle incelenmiştir. 12. sınıf öğrenci verilerinin analizleri okuma, sözlü iletişim (konuşma ve dinleme) becerisi“Bu davranışı kazandım.”kazanım düzeyinde yüksek; yazma becerisi ise“Bu davranışla ilgili kararsızım.”kazanım düzeyinde orta çıkmıştır. TDE öğretmenleri, 2018 TDEÖP kazanımlarının alana özgü becerilere ulaşma düzeyine dair görüşleri TDEÖP kazanımlarının en çok sözlü iletişim (dinleme) becerisine en az ise yazma becerisine ulaşabildiğini ifade etmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmen ve öğrenci TDEÖP kazanımlarının alana özgü becerilere ulaşma düzeyine dair görüşlerinin tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda dört temel dil becerisi ve alana özgü yeterlilik ve becerilerin kazanımlar boyutunda alana özgü becerilere ulaşma düzeyine tam olarak ulaşamadığı ortaya çıkmıştır. Bunun temel sebebini TDE öğretmenleri“okul türüne göre öğretim programlarının olmaması, bireysel farklılıklara dikkat edilmemesi ve TDE derslerinin beceri odaklı olmaması”olarak dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of achievement of domain-specific skills of 2018 Turkish Language and Literature Curriculum achievements according to the aspects of 12th grade students and Turkish Language and Literature teachers who teach 12th grade students. In this study, mixed method was used.In the quantitative part of the study, scanning model was used, and phenomenological design was used in the qualitative part.The study group of the research consists of 529 students studying at 9 secondary schools in Kocaeli city center in the 2022-2023 academic year and 25 Turkish Language and Literature teachers who teach these students.The data collection tools of the research consist of the outcome evaluation questionnaire were applied to 12th grade students and the semi-structured teacher interview form developed and revised by Sarıtaş (2019) was applied to Turkish language and literature teachers.Descriptive analysis of the quantitative data obtained from the students was made with the SPSS 22.0 package program, and the qualitative data obtained from the TLL (Turkish Language and Literature) teachers were evaluated in depth with the content analysis technique, which was tabulated with descriptive analysis. As a result of the analysis of the 12th grade student data, in reading- speaking and listening skills, the achievement level of“I gained this behaviour”was found high; writing skill, on the other hand, was at a moderate level at the“I am undecided about this behaviour”outcome level. TLL teachers stated that Turkish Language and Literature Curriculum serves best with the goals of listening skill and serves least with writing skill. According to the findings obtained in the study, the views of teachers and students were consistent. As a result of the research, it was revealed that four basic language skills and domain-specific competencies and skills could not fully reach the desired goal in terms of achievements. TLL teachers stated that the main reasons for this were lack of curriculum according to school type, lack of attention to individual differences and failure of skill-oriented Turkish Language and Literature lesson.