Dişi ve erkek karaçekirge (melangryllus desertus Pall. Orthoptera)'de aydınlık ve karanlığın corpus allatumlara etkisi
- Tez No: 8351
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada,kısa gün, sürekli aydınlık ve sürekli karanlıkta bırakılan ergin dişi ve erkek karaçekirge, Melanogryllus desertus Pall.'nin corpus allatumlarındaki değişiklikler incelenmiştir. Corpus allatumlarm bez iriliğinin bulunmasıyla ilgili, her bir böceğin C.A boy+ en/2 değerlerinin varyans analiz sonuçlarına göre, dişi böceklerin corpus allatumları uygulamalardan etkilenmemiştir. Ancak erkek böceklerde, sürekli aydınlık corpus allatumları irileştirmiştir. Nukleus boyları ve enleriyle ilgili varyans analiz sonuçları tam bir uyum içindedir. Hesaplamalara göre, karanlıkta bırakılan bireylerin nukleus değerleri en büyük, aydınlıkta bırakılanların nukleus değerleri en küçük bulunmuştur. Kısa gün şartlarında yetiştirilen Örneklere ait değerler, iki grup arasında yer almıştır. Hücre nukleus değerleri bakımından dişi ve erkek örnekler arasında görülen fark istatistiksel anlamda önemli değildir. -28-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the alterations in the corpus al- lati of adult female and male black crickets, Melanogryllus desertus Pall., kept in short day, continuous light and con tinuous dark have been investigated. As regards to the glandular size of the C.A, according to the variance analysis results of the C.A length width/2 values of every insect, the C.A of the female insects were not affected by those experiments. On the other hand, continuous light enlarged the C.A of the male insects. The variance analysis results on the nucleus lengths and widths were in full conformity. According to computations, the nucleus values of those kept in the dark were found to be the highest and those kept in the light the lowest. The values of individuals grown under short day conditions were found to be in between those of the two groups. The difference observed between the female and male individuals were not statiscally singnificant from the point-of-view of cellular nuclear values. -29-