Karar birimlerinin rol algıları perspektifinden Türk dış politikasının analizi: 2011 Suriye krizi örneği
Analysing Turkish foreign policy from the perspective of role perceptions of decision units: The case of 2011 Syria crisis
  1. Tez No: 835001
  2. Yazar: MURAT ÇAĞRI TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KARAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki karar birimlerinin dış politika rol algılarını 2011 Suriye Krizi örnek olayında karşılaştırarak, karar birimleri arasında bir rol çatışmasının olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma,“Türkiye'nin Suriye politikası konusunda etkili olduğu belirlenen dış politika karar birimlerinin oluşturduğu Milli Güvenlik, Dışişleri ve Siyaset (Hükümet) üçlüsünün dış politika rol algılarındaki farklılıklar, Arap Baharı'nın ardından 2011 Suriye Krizi sırasında Türkiye'nin yanlış bir dış politika yolu izlemesine yol açmış olabilir mi?”sorusuna yanıt aramaktadır. Araştırmada tek ögeli örnek olay araştırması nitel veri analizi metodolojisi kullanılmıştır. Çalışma, karar birimlerinin Suriye meselesini farklı açılardan ele aldıkları ve karar birimlerinin rol algılarındaki farklılıklara dayanan bir rol çatışması durumunun gerçekleştiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to uncover whether there is a role conflict among decision-making units in Turkey by comparing their foreign policy role perceptions in the case of the 2011 Syria Crisis. The research seeks to answer the question,“Could the differences in foreign policy role perceptions among the decision-making units of National Security, Foreign Affairs, and Politics (Government) in Turkey, identified as influential in Turkey's Syria policy, have led to Turkey pursuing a wrong foreign policy path during the 2011 Syria Crisis following the Arab Spring?”A single-case study qualitative data analysis methodology is employed in the research. The study concludes that decision-making units approached the Syrian issue from different angles, and a role conflict situation occurred based on the differences in role perceptions among decision-making units.