Patriyarka 'Kadına yönelik şiddet: cinsiyetçi ayrımcılık'
Patriarchy 'Violence against women: gender-based violence'
- Tez No: 835000
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Şiddet; fiziksel olarak güçlü olan bir kişi ya da topluluğun sahip olduğu gücü, bir baskı aracı olarak kendinden güçsüz olan kişi veya kişiler üzerinde bedensel, ruhsal ya da başka şekillerde kullanarak yaptığı eylemlerin tümüne denmektedir. Kadına yönelik şiddet ise: erkeklerin sahip oldukları eril güç ve üstünlük göstergesi tavırlarını gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak uygulamaları ve kadınlar üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmaları anlamına gelmektedir. Kadına yönelik şiddet; eğitim ve ekonomik düzeyleri yüksek olan gelişmiş ülkelerde dahi tam manasıyla aşılamamış, çözüme ulaştırılamamış, evrensel bir sorun olmaya devam eden bir problem olmaktadır. Bu çalışmada genel anlamda şiddet ve kadına yönelik şiddet olgusuna değinilmeye çalışılmıştır. Kadına yönelik şiddet ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği arasındaki ilişki irdelenmiştir. Kadına yönelik şiddetin kökenleri ve tarihsel süreci, sosyo-kültürel açıdan temelleri ve kadına yönelik şiddetin nedenlerinin sorgulanmasıyla birlikte, şiddet mağduru kadınları ne gibi sonuçların beklediğinden söz edilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonucu olarak, cinsiyetçi ayrımcılığa dayalı şiddet kavramı üzerinde durulmuş ve önlenebilmesi açısından değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violence is called all the actions that a physically strong person or community performs by using the power that it has on a physically, spiritually, or otherwise powerless person or people as a means of oppression. Violence against women means: men apply their masculine power and superiority indicator attitudes both physically and psychologically and try to establish dominance over women. Violence against women; even in developed countries with high educational and economic levels, it is a problem that has not been fully overcome, has not been solved, and continues to be a universal problem. In this study, it was tried to address the phenomenon of violence and violence against women in general. The relationship between violence against women and gender inequality has been examined.Dec. Along with questioning the origins and historical process of violence against women, its socio-cultural foundations and the causes of violence against women, it was mentioned what kind of results expect women who are victims of violence. As a result of gender inequality, the concept of violence based on sexist discrimination has been focused on and evaluations have been made in terms of its prevention.