Politics of fear: investigating the role of potential use of power in restricting citizen's freedom
Potansiyel güç kullanımının yurttaşların özgürlüğünü sınırlamadaki rolü
  1. Tez No: 835002
  2. Yazar: AYŞE NUR AKSU SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, siyasete yönelik korku duygusunun olası sonuçlarını araştırmaktadır. Korku duygusu, insanların tehdit ve tehlikelerden kaçabilmelerini sağlamasıyla hayatta kalmalarına yarayan işlevsel sonuçlara sebep olurken, aynı zamanda hayatlarını çokça zorlaştıran bir niteliğe de sahiptir. Korkuyu yaratan gücün etkisiyle insanlar, aksi takdirde yapmayacakları eylemleri yapmaya mecbur kalırlar. Güç hiyerarşisinin en görünür olduğu siyaset alanında, siyasal otoriteyi temsil eden güç, korku vasıtasıyla, kendisi kadar güce sahip olmayan yurttaşların eylemlerini etkiler. Bu durum, gücü hukukun belirlemediği siyaset biçimlerinde etik ve politik olarak olumsuz sonuçlar yaratır. Bu çalışma, politik korku duygusunun siyasî otoriteyi temsil eden siyasal güç tarafından yurttaşların özgürlüğünü kısıtlamak amacıyla kullanıldığını savunmaktadır. Bu tezde, tartışmaların temelini sağlam kurmak adına öncelikle korkunun klasik dönemde ve modern dönemde nasıl tasvir edildiği ortaya konulmuştur. Korku duygusunun siyasetle, dolayısıyla güç ve özgürlük ile ilişkiselliği göz önünde bulundurularak, kapsamlı bir tarifi ortaya konulmuştur. Korku duygusunun çeşitli bileşenlerinin korkuya nasıl nitelik kazandırdığı gösterilmiştir. Bunlardan hareketle, korku duygusunun yaratıcı unsurlarından birinin iktidar ve onun olası güç uygulaması olduğunun altı çizilmiştir. Bu iddiayla birlikte, yalnızca doğrudan şiddet kullanımının değil ancak güç uygulanması ihtimalinin de korku duygusunu yarattığı vurgulanmıştır. Dolayısıyla, korkuyu, siyasette güce sahip otoriter yapıların açığa çıkarma yetkinliğinin olduğu ileri sürülmüştür. Gücün belirli derecede kullanımının düzenli ve barışçıl toplumlar için gerekli olduğu göz ardı edilmeden, keyfî kullanımının ve kullanım imkanına sahip olunmasının yurttaşlar üzerinde siyasal korkuya sebep olduğu ve bu korkunun da yurttaşların özgürlüğünü sınırladığı ortaya çıkarılmıştır. Yurttaşların politik korku deneyimine neden olan güce sahip siyasal otoriteler, yurttaşların karar ve eylemlerini manipüle ve onlara müdahale etme kabiliyetine sahip olduklarından, yaratılan politik korku atmosferinin şahsî özerkliği bertaraf ettiği ileri sürülmüştür. Yurttaşların özgür toplumda yaşayabilmesi için politik korkudan âzâde olmaları gerektiği sonucuna varılmıştır. Özgürlüğü mümkün kılabilmek için, politik korkuyu üreten, ya da üretme imkanına sahip politik otoritelerin gücünün sınırlandırılması gerektiği iddia edilmiştir. Politik korkunun ortadan kaldırılması için bu gücün rasyonel kurumlarca sınırlandırılması ya da yurttaşlar arasında paylaştırılması gerekmektedir. Yalnızca bu sayede politik korkunun yok ettiği özgürlüğün tam anlamıyla ortaya çıkabildiği gösterilmiştir. Bu kısıtlı çalışmada, özgürlüğe olan ihtiyaç, sonsuz gerekçelerden iki tanesi öne sürülerek ispat edilecektir. Özgürlüğün kendine içkin bir değer olmasından, yani özünde, kendisi dışında başka bir ilkeye bağlı olmamasından ötürü her insanın özgürlüğe ihtiyacı vardır. İkinci olarak özgürlük olmadığında, insanlar siyasal, toplumsal ve psikolojik olarak zarar görürler, bu yüzden özgürlük yaşamsal bir gereksinimdir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the implications of political fear emotion. It aims to investigate the potential consequences of political fear. This study examines the emotion of fear in relation to both ethics and politics. While fear enables individuals to escape threats and dangers, thereby facilitating their survival through functional outcomes, it also possesses a quality that significantly complicates their lives. Under the influence of the power that generates fear, individuals find themselves compelled to engage in actions they would otherwise not undertake. Within the realm of politics, where power hierarchies are most visible, the power representing political authority influences the actions of citizens who do not possess an equivalent level of power through the means of fear. This situation generates negative ethical and political consequences in the domain of politics where power is not determined by law. This study argues that the emotion of political fear is utilized by the political authority, which represents political power and its potential for exerting power to restrict the freedom of citizens. In order to establish a strong foundation for the arguments in this thesis, the description of fear in the classical and modern periods is initially presented. Considering the relationship between the emotion of fear and politics, and therefore power and freedom, a comprehensive definition of fear is put forward. The various components of the emotion of fear and how they contribute to its qualitative nature are demonstrated. Based on these findings, it is emphasized that the use of power is one of the creative elements of fear. Along with this claim, it is highlighted that not only the direct use of violence but also the possibility of power usage generates the emotion of fear. Consequently, it is proposed that the emotion of fear has the potential to reveal authoritative structures with power in politics. While acknowledging the necessity of the limited use of power for ordered and peaceful societies, it is revealed that the arbitrary usage and accessibility of power lead to political fear among citizens, thereby limiting their freedom. As political authorities with power, which cause citizens to experience political fear, have the capability to manipulate their decisions and actions, it is argued that the created atmosphere of political fear undermines personal autonomy. It is concluded that for citizens to live in a free society, they need to be free from political fear. To make freedom possible, it is claimed that the power of political authorities that produce or have the potential to produce political fear should be restricted. To eliminate political fear, this power needs to be limited by rational institutions or dispersed among citizens. Only through this process can it be demonstrated that freedom, which is eradicated by political fear, can fully emerge. Citizens have a need for freedom because freedom is a vital necessity by having its intrinsic value, and people would otherwise suffer without it.